Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5394 miejsce

300 lat temu powieszono na haku Juraja Janosika

Dokładnie 300 lat temu, 17 lub 18 marca 1713 roku, powieszono na haku za żebro Juraja Janosika. Rozbójnik był narodowym bohaterem Słowaków, a legenda o nim stała się niezwykle popularna także w naszym kraju.

Janosik / Fot. Władysław SkoczylasJuraj Jánošík był Słowakiem i pochodził ze wsi Tierchowa. Brał udział w powstaniu antyhabsburskim Franciszka Rakoczego w 1703 r., które wybuchło na ziemiach węgierskich. Kilka lat później wstąpił do armii austriackiej i służył na zamku w Bytczy, gdzie więziono groźnych przestępców. Tam poznał harnasia zbójników karpackich Tomáša Uhorčíka. Pomógł mu uciec z twierdzy, a sam zdezerterował z wojska i przystał do zbójników. W 1711 r. Tomáš Uhorčík odszedł z bandy, a jej szefem został Jánošík.

Łupił dobrych i statecznych ludzi, zatrzymywał kupców, plebanów i posłańców pocztowych, których bił, okradał, ranił i zabijał. Wieść głosiła, że jego działanie polegało na obrabowywaniu bogatych i obdarowywaniu biednych. Na dzielenie się z biednymi skradzionymi dobrami dowodów nie znaleziono...

16 i 17 marca 1713 r. odbył się jego proces za zabicie proboszcza z Demanicy. Sąd skazał go na karę śmierci przez powieszenie na haku za lewe żebro.

Na Słowacji postrzegany był jako bandyta lub szlachetny zbójnik. W Polsce znana była tylko wersja pozytywna. W latach 70. nagrany został serial telewizyjny Jerzego Passendorfera pt. "Janosik" ze znakomitą rolą tytułową Marka Perepeczki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.