Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

300 lat temu powieszono na haku Juraja Janosika

Redakcja
Janosik
Janosik Władysław Skoczylas
Dokładnie 300 lat temu, 17 lub 18 marca 1713 roku, powieszono na haku za żebro Juraja Janosika. Rozbójnik był narodowym bohaterem Słowaków, a legenda o nim stała się niezwykle popularna także w naszym kraju.

Juraj Jánošík był Słowakiem i pochodził ze wsi Tierchowa. Brał udział w powstaniu antyhabsburskim Franciszka Rakoczego w 1703 r., które wybuchło na ziemiach węgierskich. Kilka lat później wstąpił do armii austriackiej i służył na zamku w Bytczy, gdzie więziono groźnych przestępców. Tam poznał harnasia zbójników karpackich Tomáša Uhorčíka. Pomógł mu uciec z twierdzy, a sam zdezerterował z wojska i przystał do zbójników. W 1711 r. Tomáš Uhorčík odszedł z bandy, a jej szefem został Jánošík.

Łupił dobrych i statecznych ludzi, zatrzymywał kupców, plebanów i posłańców pocztowych, których bił, okradał, ranił i zabijał. Wieść głosiła, że jego działanie polegało na obrabowywaniu bogatych i obdarowywaniu biednych. Na dzielenie się z biednymi skradzionymi dobrami dowodów nie znaleziono...

16 i 17 marca 1713 r. odbył się jego proces za zabicie proboszcza z Demanicy. Sąd skazał go na karę śmierci przez powieszenie na haku za lewe żebro.

Na Słowacji postrzegany był jako bandyta lub szlachetny zbójnik. W Polsce znana była tylko wersja pozytywna. W latach 70. nagrany został serial telewizyjny Jerzego Passendorfera pt. "Janosik" ze znakomitą rolą tytułową Marka Perepeczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto