Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15685 miejsce

30. Europejskie Spotkanie Młodych w Genewie

30. Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Genewie od 28 grudnia do 1 stycznia 2008 r. Na razie swój udział zgłosiło 40 tys. osób z całego świata.

Modlitwa w czasie jednego ze Spotkań Młodych / Fot. TaizeCorocznie, na przełomie starego i nowego roku, Wspólnota Taize (międzynarodowa wspólnota ekumeniczna, założona w 1940 roku przez brata Rogera, organizuje modlitewne spotkania nazywane Pielgrzymką Pokoju przez Ziemię, co roku w innym kraju. O godzinie 23, w sylwestrową noc, uczestnicy biorą udział we wspólnej modlitwie o pokój. Następnie odbywa się zabawa sylwestrowa. 1 stycznia głównym punktem dnia jest uroczysty lunch u rodzin goszczących pielgrzymów, po którym uczestnicy rozjeżdżają się do swoich krajów. Do tej pory spotkania odbywały się m. in. w Paryżu, Barcelonie i Wiedniu. Trzykrotnie młodzież gościła również Polska – w 1989 i 1995 r. we Wrocławiu, a w 1999 r. w Warszawie.

Uczestnicy tegorocznego spotkania będą rozważać list br. Aloisa, następcy br. Rogera zatytułowany "List z Cochabamby". Powstał on niedawno w Boliwii podczas spotkania młodych ludzi z Ameryki Łacińskiej. Na jego końcu br. Aloisa zadaje cztery pytania, na których będą się skupiały codzienne rozważania w małych grupach. W różnych formach będą one także podejmowane popołudniami podczas 25 spotkań tematycznych, które odbędą się 29 i 31 grudnia w halach Palexpo i różnych punktach miasta. Młodzi zastanawiać się będą nad tym, "czy w sytuacjach konfliktowych będziemy umieli wysłuchać drugiego człowieka", "czy będziemy umieli czuwać, żeby podział dóbr był bardziej sprawiedliwy", "czy będziemy blisko uboższych od nas" oraz "czy zdobędziemy się na przebaczenie".

Pierwszy z nich to "Wezwanie do pojednania chrześcijan". Brat Alois pisze m.in., że "w Chrystusie wzajemnie do siebie należymy. Kiedy chrześcijanie są podzieleni, orędzie ewangeliczne staje się niesłyszalne". Drugi tekst, zatytułowany "List do ciebie, który chciałbyś iść za Chrystusem", zachęca czytelnika: "Bóg wzywa cię do wolności. Nie czyni z ciebie biernej istoty. Przez Ducha Świętego Bóg mieszka w tobie, ale cię nie wyręcza. Przeciwnie, wyzwala energie, jakich się nie spodziewałeś".

Więcej informacji o spotkaniu znaleźć można na stronie internetowej www.taize.fr/pl .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.