Facebook Google+ Twitter

30 listopada

Już od wieków 30 listopada kojarzy się z wróżbami.

Andrzejki / Fot. Dorota PezoZwyczaj wróżenia i przepowiadania bardzo mocno zakorzeniony jest w tradycji polskiej. Andrzejkowy wieczór wróżb odprawiany jest zazwyczaj w nocy z 29 na 30 listopada. Korzenie tradycji sięgają starożytnej Grecji. Na tak ciekawy wieczór przez cały rok czeka mnóstwo ludzi. Przygotowywane są wtedy huczne zabawy wypełnione wróżbami.

Jednym z najpopularniejszych do dziś zwyczajów jest wróżenie w dzień świętego Andrzeja lub noc poprzedzającą ten dzień. Do najbardziej znanych wróżb andrzejkowych należy oczywiście lanie roztopionego wosku na wodę. Wosk można lać bezpośrednio lub przez dziurkę, np. w kluczu. Na podstawie kształtu woskowej figurki lub kształtu cienia rzucanego przez nią przewidujemy przyszłośc lejącego.

Kości do gry: na podłodze lub stole zakreślamy białą kredą krąg. Rzucamy trzema kośćmi do gry lewą ręką na środku koła. Należy zachować przy tym milczenie. Sumujemy wyrzucone oczka, nie biorąc pod uwagę tych kości, które wytoczyły się poza "zaczarowany" krąg. W zależności od liczby wyrzuconych oczek wynik wróżby jest inny.

Wróżenie z butów: dziewczyny ustawiają swoje buty jeden za drugim i przestawiają ostatni z nich na początek tak długo, aż jeden z nich dotknie progu. Właścicielka tego właśnie buta najszybciej wyjdzie za mąż.

Obieranie jabłka: obieramy jabłko w ten sposób, aby uzyskać jedną, nie przerwaną skórkę. Należy ją rzucić za siebie. Kształt oberki to pierwsza litera imienia przyszłego męża.

Rysujemy papierowe serce, na którym wypisujemy imiona męskie. Następnie odwracamy serce na drugą strone, zawiązujemy oczy i przebijamy serce igłą. Imię, na które trafimy, to imię przyszłego męża.

Obrączka: zawieszamy ją na zwykłej, białej nitce długości około piętnastu centymetrów. Następnie bierzemy szklankę i napełniamy ją do połowy czystą wodą. Siadamy wygodnie przy stole - w tej zabawie trzeba się wykazać cierpliwością. Kładziemy na stole łokcie, a w dłoniach trzymamy koniec nitki tak, aby obrączka zwisała nieruchomo trochę poniżej brzegów szklanki, mniej więcej po środku. Czekamy. Oczywiście dłonie zaczną nam leciutko drżeć i pod wpływem tych drgań nitka z obrączką delikatnie się rozrusza (starajmy się jednak nie wykonywać gwałtowniejszych ruchów, aby obrączka huśtała się bardzo delikatnie. Kiedy obrączka zacznie uderzać o brzegi szklanki, należy dokładnie liczyć, ile tych uderzeń będzie - wynik oznacza wiek, w którym wyjdziesz za mąż.

Bierzemy filiżanki pod które należy schować: różaniec, obrączkę, monetę, laleczkę, listek i chusteczkę. Pod jedną z filiżanek należy zostawić natomiast puste miejsce. Osoba ciekawa swojej najbliższej przyszłości podnosi jedną filiżankę. Co ją czeka?

Jest jeszcze wiele innych znanych lub mniej znanych wróżb.

Źródło: http://andrzejki.friko.net/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo ciekawy artykuł i na czasie:)
plus+
Dorotko:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.