Facebook Google+ Twitter

30 maja będzie dniem protestu sędziów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-17 18:36

30 maja będzie w sądach dniem bez wokand. Taką uchwałę podjął dziś Zarząd Główny Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Zjazd członków organizacji odbywa się pod Kościerzyną w województwie pomorskim.

Sędziowie na spełnienie swoich postulatów dali rządowi czas do 15 maja. Domagają się znaczących podwyżek, powiązania płac ze średnią w gospodarce i takiego ustalenia drogi dojścia do funkcji sędziego, żeby była ukoronowaniem prawniczej kariery. Dziś sędzią może zostać absolwent prawa po szkoleniu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Rząd nie zamierza jednak spełnić tych roszczeń. Rzecznik prasowy stowarzyszenia "Iustitia", Waldemar Żurek powiedział, że dlatego sędziowie zdecydowali się na protest:. Waldemar Żurek wyjaśnił, że środowisko sędziowskie liczyło na wypracowanie od stycznia wspólnych z rządem rozwiązań, które satysfakcjonowałoby sędziów. Rzecznik "Iustitii" zarzucił rządowi, że nie ma woli podejmowania decyzji.

Waldemar Żurek wyraził obawę związaną z coraz częstszą rezygnacją sędziów z pracy w sądach. Powodem jest niskie wynagrodzenie. Według rzecznika Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", sytuacja będzie się pogarszać z miesiąca na miesiąc.

Zapowiadany na 30 maja tak zwany dzień bez wokand oznacza, że sędziowie tego dnia nie będą prowadzili rozpraw, ale będą wykonywali inne obowiązki- wyjasnił Waldemar Żurek.Poświęcą ten czas na pisanie uzasadnień i analizę akt sądowych.

Dziś sędzia w sądzie rejonowym zarabia około 5 tysięcy złotych, w sądzie okręgowym - blisko 6 tysięcy. Sędziowie w sądach rejonowych chcą mieć pensje w wysokości trzech średnich płac krajowych. To oznacza podwyżkę o około dwa tysiące złotych. W sądach wyższej instancji podwyżka miałaby być jeszcze większa.
Jeżeli majowy protest nie zostanie dostrzeżony, "Iustitia" zapowiada inne formy nacisku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.