Facebook Google+ Twitter

30. rocznica protestu lubelskich kolejarzy

Bieżący rok obfituje w szereg jubileuszy związanych z przemianami ekonomiczno-polityczno-społecznymi w naszym kraju. Takim wydarzeniem jest z pewnością 30. rocznica strajku kolejarzy lubelskiego węzła PKP.

16 lipca 1980 r. kolejarze z Lublina zaprotestowali przeciwko wypaczeniom ustrojowym jakie miały miejsce w ówczesnej Polsce, pogarszającej się sytuacji ekonomicznej oraz złym warunkom pracy. Protesty te uważa się za swego rodzaju wstęp (preludium) do tego co wydarzyło się miesiąc później na Wybrzeżu i w innych regionach kraju, a w efekcie przyczynę powstania pierwszej w bloku socjalistycznym opozycyjnej organizacji o nazwie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność".

Wśród protestów zgłaszanych w lipcu 1980 r. przez lubelskie środowisko kolejarskie wymienić można m.in.: podwyższenie poborów o 1300 zł
(ówczesna średnia płaca to ok. 5500 zł) dla wszystkich pracowników; wprowadzenie wszystkich wolnych sobót; zrównanie zasiłków rodzinnych z wojskiem i milicją; wprowadzenie dodatku drożyźnianego; wprowadzenie zasady jawności nagród i awansów; przeprowadzenie nowych, opartych na demokratycznych zasadach wyborów do rady zakładowej, reprezentującej interesy ludzi pracy; poprawę warunków socjalno-bytowych; poprawę zaopatrzenia w handlu, wg rozdzielnika takiego jak na Śląsku. Ponadto żądano gwarancji bezpieczeństwa dla protestujących, poprzez m.in. nie wyciąganie konsekwencji wobec organizatorów i uczestników akcji protestacyjnej.

W związku z tym wydarzeniem NSZZ "Solidarność" - Sekcja Kolejarzy zorganizowała w Lublinie, w przeddzień rocznicy, uroczyste obchody tego wydarzenia. Rozpoczęły się one od złożenia wieńców pod tablicą pamiątkową przy lubelskim dworcu kolejowym. Wieńce złożyli posłowie, przedstawiciele lokalnej władzy, "Solidarności" oraz spółek kolejowych.

Potem nastąpił przemarsz do dawnej lokomotywni (obecnie PKP Cargo), która brała udział w lipcowych protestach w roku 1980. Na placu przed budynkiem PKP Cargo biskup Stanisław Wielgus odprawił mszę św. W homilii podkreślił, że impuls do przemian ustrojowych w naszym kraju wyszedł właśnie z Lubelszczyzny. Wspominał o takich wartościach jak naród, ojczyzna, które nie mogą być zawłaszczane przez żadne ugrupowania polityczne i wykorzystywane do
partykularnych interesów. Wzywał do postaw patriotycznych, lecz jednocześnie napominał, że patriotyzmu nie można utożsamiać z nacjonalizmem, który jest swego rodzaju dewiacją, sprzeczną z duchem chrześcijaństwa, gdyż okazuje pogardę i lekceważenie dla innych narodów.

Powiedział również, iż obecnie przez znaczną część polskich mediów i umysły zarządzających nimi przetacza się walec neomarksizmu, propagujący bezideowość, konsumpcjonizm, relatywizm i kosmopolityzm. Zdaniem bpa Wielgusa większość mediów w Polsce promuje zdziczenie moralne, zachęcając tym samym do łamania wszystkich przykazań dekalogu. Na zakończenie zwrócił się do wszystkich środowisk politycznych, społecznych i zawodowych o współdziałanie dla dobra Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.