Facebook Google+ Twitter

30. rocznica śmierci Anny Jantar

30 lat temu Anna Jantar wracała do kraju z koncertów w Stanach Zjednoczonych. Na warszawskim lotnisku Okęcie doszło do katastrofy. Zginęło 87 osób, w tym także piosenkarka.

Grób Anny Jantar na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim. / Fot. Wikipedia CommonsAnna Jantar, a właściwie Anna Maria Szmeterling (od 1971 Kukulska) urodziła się 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu. Początkowo nic nie zapowiadało jej przyszłej kariery muzycznej. Zdawała do Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie nie została przyjęta z powodu braku miejsc.

Śpiewać zaczęła dopiero w wieku 18 lat. W studiu poznańskiego radia nagrała utwór "Po ten kwiat czerwony". Rok po tym wydarzeniu została wokalistką zielonogórskiego zespołu Waganci. W grupie tej występował także Jarosław Kukulski, za którego wyszła w kwietniu 1971.

W latach 70. przyszła fala sławy. W 1972 rozpoczęła karierę zawodowej piosenkarki estradowej. W tym samym roku zaczęła występować jako Anna Jantar. W 1973 wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonała swój pierwszy wieli przebój "Najtrudniejszy pierwszy krok".

W 1975 miała wystąpić na Eurowizji z piosenką "Mój, tylko mój". Miała, gdyż Europejska Unia Nadawców (EBU) nie przyjęła TVP. Następnie współpracowała m.in. ze Stanisławem Sojką i Zbigniewem Hołdysem. Nagrywała z Budką Suflera i Perfectem, czołowymi zespołami lat 80.

Do dnia dzisiejszego przetrwały jej nieśmiertelne utwory, takie jak: "Nic nie może przecież wiecznie trwać", "Tylko mnie poproś do tańca", "Tyle Słońca w całym mieście" czy "Wielka dama tańczy sama".

14 marca 1980 roku wracała do kraju z koncertów w Stanach Zjednoczonych samolotem IŁ-62 "Mikołaj Kopernik", który należał do polskich linii lotniczych LOT. Po 12 godzinach lotu, na warszawskim lotnisku Okęcie doszło do katastrofy. Zginęło 87 osób - oprócz załogi i pasażerów, śmierć poniosła także piosenkarka. Ciało artystki pochowano na warszawskim Cmentarzu Wawrzyszewskim. Dziś miałaby prawie 60 lat. W chwili śmieci osierociła 4-letnią córkę Natalię, która po matce odziedziczyła nie tylko głos, ale i nieprzeciętną urodę.

14 marca o godzinie 15.00 w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie w
Warszawie (obok cmentarza) odbyła się msza św. za zmarłą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.