Facebook Google+ Twitter

30 rocznica śmierci Hitchcocka

Dokładnie 30 lat temu, 29 kwietnia, w Los Angeles zmarł brytyjski reżyser i producent filmowy. Od 1922 do 1976 roku wyreżyserował ponad 50 filmów.

Zdjęcie Hitchcocka z 1956 roku. www.wikipedia.org / Fot. Fred Palumbo Urodził się w 1899 roku w londyńskiej dzielnicy East-end. Miało to wpływ na jego późniejszą twórczość. Grasowało w niej bowiem 2 osławionych morderców: Kuba Rozpruwacz i John Christie. Alfred w swoich późniejszych filmach, wykorzystał szereg cech niechlubnych bohaterów. Wychował się w niezwykle ortodoksyjnej, katolickiej rodzinie. Studiował inżynierię i zaocznie historię sztuki. Interesował się projektowaniem i fotografią. W międzyczasie, na krótko zatrudnił się w firmie telegraficznej Hanley Telegraph Company. Młody geniusz horrorów miał jednak 2 największe pasje: nowinki techniczne dotyczące kina i rozprawy seryjnych morderców. Całymi dniami przesiadywał na salach sądowych, sporządzając własne "biblioteki zbrodni".

Swoją przygodę z filmem zaczął dopiero w wieku 21 lat. Projektował wówczas napisy tytułowe do filmów niemych w studiu Paramount. Przypadkowo, 5 lat później został reżyserem. Jego filmową pasję dostrzegli dyrektorzy studia. Najpierw mianowali go asystentem reżysera, a następnie reżyserem. Pierwszym samodzielnym filmem Hitchcocka, do którego napisał także scenariusz, był "Numer trzynasty". Akcja filmu rozgrywała się wokół ubogich dzielnic Londynu, wśród ludzi bezdomnych i bezrobotnych. Na zamknięcie jego realizacji zabrakło jednak funduszy.

Alfred nakręcił jeszcze 2 filmy: "Ogród rozkoszy" (1925) i "Orzeł z gór" (1926), zanim odniósł swój pierwszy znaczący sukces. Był nim film "Lokator", który opowiadał historię seryjnego mordercy "Mściciela", grasującego na ulicach Londynu. Połączył w nim swoje 2 największe pasje. Wszystkie dotychczasowe filmy Hitchcocka były nieme. Aż do 1928, kiedy po nakręceniu 8 filmów niemych, zaczął produkcję filmów dźwiękowych. Pierwszym z nich był "Chamapagne". W 1939 roku uciekł przed wojną do Hollywood. Pierwszym nakręconym w Stanach filmem była "Rebeka", za którą otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film. Filmy Alfreda stawały się coraz bardziej psychologiczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.