Facebook Google+ Twitter

30. rocznica śmierci Johna Lennona

8 grudnia 1980 roku John Lennon, jeden z członków legendarnej grupy "The Beatles", muzyk, wokalista, kompozytor i autor tekstów, został zastrzelony. Zginął przed wejściem do swojej rezydencji na Manhatanie.

John Lennon Creative Commons Attribution 2.5 Generic / Fot. Roy KerwoodJohn Lennon, a właściewie John Winston Ono Lennon (drugie imię dostał na cześć premiera Winstona Churchila, Ono przyjął po poślubieniu Yoko Ono), urodził się 9 października 1940 roku w Liverpoolu. Po rozwodzie rodziców istotną rolę w jego życiu odegrała ciotka Mary. Matkę stracił w wieku lat 18 (została potrącona przez pijanego kierowcę).

Lennon od najmłodszych lat przejawiał talenty artystyczne. Chodził do szkoły plastycznej, z której został wyrzucony ze względu na problemy wychowawcze. W tejże szkole poznał swoją pierwszą żonę - Cynthie Powell, która urodziła mu syna Juliana. Ich małżeństwo trwało zaledwie pięć lat, na co z pewnością miały wpływ częste wyjazdy Lennona i rosnąca popularność zespołu.

W połowie lat pięćdziesiątych muzyk założył swój pierwszy zespół "The Quarry Men", w późniejszym czasie przemianowany na "The Beatles". Grupa istniejąca od 1960 roku w składzie: John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr stała się fenomenem na rynku muzycznym, a zjawisko szaleńczego zainteresowania zespołem nazwano bitelmanią. Lennon z McCartneyem stworzyli legendarny duet kompozytorsko-pisarskich, znany m.in. z takich piosenek jak: "Let It Be", "Please Please Me", czy "Yellow Submarine".

Poznana w latach sześćdziesiątych japońska artystka Yoko Ona wywarła ogromny wpływ na jego życie. Para pobrała się w 1968 roku, a siedem lat później na świat przyszedł ich syn Sean. W 1970 roku zespół "The Beatles" zakończył swoją działalność. Lennon przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych i kontynuuje karierę muzyczną solowo bądź w duecie z żoną, wydając takie albumy jak "Imagine" czy ostatnią swoją płytę "Double Fantasty".

Artysta był aktywny politycznie i społecznie. Angażował się w awangardowe akcje i happeningi na rzecz praw człowieka, odrzucenia własności prywatnej czy przeciwko zniewoleniu kobiet. Krytykował wojnę w Wietnamie, protestował na rzecz pokoju, co zaoowocowało inwigilacją i pokaźną teczką w biurze FBI. Utwór "Imagine" stał się nieoficjalnym hymnem pacyfistów.

Artysta przerwał karierę i działaność społeczną w latach 1974-1980 ze zwględu na kryzys małżeński i problemy z używkami. Powrócił w 1980 roku albumem "Double Fantasy" będącym swoistym dialogiem małżeńskim Lennona z Yoko Ono. John Lennon Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Holandia / Fot. VARA

8 grudnia 1980 roku przed swoją rezydencją Dacota na Manhatanie w Nowym Jorku został śmiertelnie postrzelony przez niezrównowazonego psychicznie fana - Marka Davida Chapmana. Na pogrzeb muzyka przyszło ok. 100 tys. osób, a uroczystość przybrała specyficzny charakter (ludzie śpiewali jego piosenki gromadząc się na ulicach). Co roku w Central Parku, gdzie Yoko Ono rozsypała prochy zmarłego męża, odbywa się czuwanie fanów, upamiętniające rocznicę jego śmierci.

W 2007 roku nakręcono film p.t "Rozdział 27", zainspirowany zabójstwem artysty, w reżyserii Jarretta Schaefera. W 2000 roku lotnisku w Liverpoolu nadano imię Johna Lennona, a w 2002 roku muzyk znalazł się w pierwszej dzisiątce najbardziej wpływowych Brytyjczyków według BBC.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

zzzzzzzz
 • zzzzzzzz
 • 11.12.2010 10:13

Pedał i ćpun.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wb
 • wb
 • 09.12.2010 21:53

rolling stones number one...

Komentarz został ukrytyrozwiń

a ja dodam, że byłoby znacznie fair, gdyby autorka była tak uprzejma i podała w "materiały powiązane" link do artykułu , który ukazał się był także na W24 kilka godzin wcześniej i to pod prawie takim samym tytułem. (tu jest śmierć , a tam zabójstwo)

Komentarz został ukrytyrozwiń

SAT 3 niem-austr-schweiz poświęcił wczoraj cały wieczór osobie & muzyce Johna Lennona;)) Miło mi, że i Wiadomości 24.pl o tym wybitnym Muzyku wspominają! - Taka była nasza Młodość, także na Wybrzeżu w Sopocie;)) Dziękuję!

Komentarz został ukrytyrozwiń
obojetne
 • obojetne
 • 09.12.2010 17:58

Sorry,...

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomasz kulig
 • tomasz kulig
 • 08.12.2010 20:57

to był wielki mentalista i filozof owych czasów geniusz? nie wiem . może poprostu odważny chłop .inteligentny i zarozumiały.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mirek S.
 • Mirek S.
 • 08.12.2010 18:33

Miałem w tedy 17lat i kochałem ten zespół THE BEATLES jak i samego Johna .Przeżyłem to strasznie bo liczyłem na to że kiedyś po latach ten zespół może się połączy ponownie. Ta śmierć przekreśliła moje marzenia na zawsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak to była jedna z największych i najwspanialszych ikon świata XX go wieku...

Komentarz został ukrytyrozwiń
T.M.Teddy
 • T.M.Teddy
 • 08.12.2010 16:47

Tak,to była wielka strata dla świata..lecz mozemy choć muzyki jego posłuchać tak wspaniałej..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sorry,.... dublujemy załączoną fotka. aczkolwiek niby nie powtarzamy tekstu.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.