Facebook Google+ Twitter

30. rocznica stanu wojennego - wspomnienia stoczniowca

Pracując w Stoczni Szczecińskiej, uczestniczyłem w stoczniowych strajkach i przeżyłem je. Zarówno ten w 1970, w 1971, jak i ten w 1980 roku. Byłem też uczestnikiem spacyfikowanego przez wojsko i ZOMO strajku generalnego, który miał miejsce po wprowadzeniu stanu wojennego.

Zdjęcie z inscenizacji historycznej na 40-lecie szczecińskiego grudnia. / Fot. Wincenty SadowskiŻona żartuje, że z tego względu powinienem dostać jakiś medal lub przywileje kombatanckie. Chciałem przypomnieć wam, jak ja zapamiętałem ten strajk generalny. Pamięć ludzka jest jednak zawodna (w końcu w tym roku będziemy obchodzili 30. rocznicę tego wydarzenia), ucieknę się więc do wypisu z Kroniki rodziny Sadowskich:

"13 grudnia 1981 roku Rada Państwa wprowadziła stan wojenny. Był on przygotowywany w całkowitej tajemnicy od miesięcy, jednak dla nas był całkowitym zaskoczeniem. Internowano większość przywódców rozpolitykowanej "Solidarności" i KOR. Wprowadzono rządy WRON i wojska.

Jednak o tym, że wprowadzono stan wojenny dowiedzieliśmy się dopiero w drodze do pracy. Stoczniowa "Solidarność" wezwała nas - członków "Solidarności" i pracowników Stoczni Szczecińskiej - do strajku okupacyjnego.

Działacze związkowi utworzyli w Stoczni Szczecińskiej Międzyzakładowy Komitet Strajkowy i ogłosili strajk generalny. Na czele strajku stanął Mieczysław Ustasiak. Strajkujący zablokowali ciężkim sprzętem wjazdy do stoczni (bramy wjazdowe), wywiesili transparenty z napisem "Strajk generalny" na bramach.
W wyniku poparcia przedstawicieli innych zakładów ze Szczecina i regionu Międzyzakładowy Komitet Strajkowy przekształcił się w Regionalny Komitet Strajkowy.

Tym razem strajk był trochę straszny (baliśmy się, jak to się zakończy) i żałosny - było zimno, kilkanaście stopni mrozu, a my trzymaliśmy straż (także w nocy) przy płotach i bramach. Już w nocy z 14 na 15 grudnia stocznia została otoczona przez wojsko i ZOMO. Wojsko czołgami i ciężkimi wozami bojowymi obstawiło całą stocznię (później trzeba było remontować wszystkie przyległe
ulice). Od strony Odry podpłynęły okręty wojenne.

Czytaj dalej ---->


Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Tak, szczególnie te gorsze wspomnienia się zacierają. Tak właściwie, to każdy z nas powinien prowadzi dziennik.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ewa Kałka
 • Ewa Kałka
 • 22.12.2011 17:16

30 lat, to szmat czasu i w pamięci ludzkiej wspomnienia się zacierają, dobrze jak ktoś pisze dziennik, aby po latach wrócić do tamtych wydarzeń!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Nowak
 • Jan Nowak
 • 19.12.2011 21:39

Redakcja nie tylko pomyliła się ze wstępem, ten artykuł powinien być opublikowany w dziale: Cywilizacja/Historia, gdyż podaje fakty historyczne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dopiero teraz zauważyłem, że redakcja zmieniła mój oryginalny wstęp: "Pracując w Stoczni Szczecińskiej, przeżyłem i uczestniczyłem w stoczniowych strajkach w: 1970, 1971, 1980 r. Byłem też uczestnikiem spacyfikowanego przez wojsko i ZOMO strajku generalnego, po wprowadzeniu Stanu wojennego", na bardziej patetyczny:"uczestniczyłem w stoczniowych strajkach i przeżyłem je", z akcentem, może na wyrost na "i przeżyłem je". Cóż bezpośrednie niebezpieczeństwo groziło mi tylko w w czasie strajku w 1970 r., gdy przemieszczając się po stoczni, wokoło mnie bzykały kule (gdy policja oddała salwę w górę), dzwoniąc o blachy. Odnośnie komentarzy, to w moim artykule "40 lat minęło: Wypis z kroniki rodziny",opisujących strajk w 197/1 r., napisałem: "Ponieważ bramy stoczni były zastawione ciężkim sprzętem, wiec opuszczanie stoczni odbywało się przez furtki, m/in przy ul Ludowej. Zdeterminowana grupa zwolenników kontynuowania strajku, wyzywała opuszczających stocznię stoczniowców od "łamistrajków" i polewała ich wodą a musicie wiedzieć, że panowała wtedy sroga zima. Nie powstrzymało to jednak stoczniowców od opuszczenia stoczni, także sposobem na "Wałęsę", tylko ze w odwrotną stronę". I odnosząc się do komentarza yy: Medalu za przywileje kombatanckie (niestety takich nie mam) nie dostałem, bo byłem tylko zwykłym uczestnikiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
jULIA kOSSAK
 • jULIA kOSSAK
 • 08.12.2011 11:36

Krucjata Różańcowa za Ojczyznę w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zaprasza na Mszę Świętą za Ojczyznę.

8 grudnia 2011 r. - w Święto Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej, czwartek, o godz. 18 w Gdańsku, ul. Elżbietańska 9/10, w kościele św. Józefa (oo. oblaci, blisko Dworca Głównego PKP)

11 grudnia 2011 r. - niedziela, o godz. 18 w Warszawie na Służewie ul. Fosa 17, w kościele pw. św. Katarzyny

Uczestnicy nabożeństw będą modlić się o Polskę wierną Bogu, Krzyżowi i Ewangelii oraz o wypełnienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polecam wywiad z prof. Roszkowskim na ten temat: http://iktomaracje.pl/?p=1004

Komentarz został ukrytyrozwiń
Maxflow
 • Maxflow
 • 08.12.2011 01:55

W takich dniach przychodzi refleksja. Nad dobrymi wyborami. Nie wiem które czasy lepsze. Teraz się znęcają "psychicznie" torturując Polaków coraz to nowszymi podwyżkami. Wtedy i dziś walczyli ludzie o godne życie. Dziwi mnie spokój z jakim ludzie przyjmują teraz bezsensowne rządy. Żal mi za tamte i te czasy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
4628
 • 4628
 • 08.12.2011 00:10

Pod tym adresem można wysłuchać opinii o wprowadzeniu Stanu Wojennego:
http://www.dailymotion.com/video/xmq9h8_mniejsze-zyo-wiyksze-zyo_news

Komentarz został ukrytyrozwiń
Regulamin
 • Regulamin
 • 07.12.2011 22:14

Artykuł powinien być w m 3 grosze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
yy
 • yy
 • 07.12.2011 19:51

A może by tak teraz strajk ogólny zrobić przeciw okrutnym czasom dla młodych ludzi? Wtedy przynajmniej stocznię mieliście a teraz my mamy pracę na umowę - zlecenie w markecie za 800 zł. I żadnych perspektyw godnej emerytury w przyszłości a nawet wątpliwego jej dożycia.
Niech Pan nie będzie taki skromny, że żona żartuje, że powinienen Pan dostać medal za przywileje kombatanckie, niech Pan żony w to nie miesza bo to Pan by chciał sam tak zasugerować na łamach "wiadomości24" - a co to tylko Pan tam był?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.