Facebook Google+ Twitter

30. Warszawski Festiwal Filmowy rusza 10 października. Na początek "Mapy gwiazd" Cronenberga

O główną nagrodę - Warsaw Grand Prix, Nagrodę za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodę Specjalną Jury powalczy 15 filmów. Warszawski Festiwal Filmowy zakończy się 19 października. Przedsprzedaż biletów od 1 października.

 / Fot. youtube/print screenNa początek widzom zostanie zaprezentowany obraz Davida Cronenberga "Mapy gwiazd", opowiadający o rodzinie Weissów, wzorcowym przykładzie hollywoodzkiej dynastii. W jedną z głównych ról wcieliła się Julianne Moore, która za rolę w tym filmie otrzymała nagrodę na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Poniżej przedstawiamy 15 filmów, które powalczą o najważniejsze wyróżnienia: Nagrodę Główną Warsaw Grand Prix, Nagrodę za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodę Specjalną Jury.

1."Carmina i Amen", reż. Paco Leon

Kiedy niespodziewanie umiera mąż Carminy, ta zdaje sobie sprawę, że za dwa dni mąż miał dostać pieniądze. Decyduje się ukrywać jego zgon do tego czasu. Kontynuacja filmu "Carmina o revienta" nominowanego do trzech Nagród Goi. Dramat i czarna komedia w jednym.

2."Dzień sądu", reż. Stephan Komandarev

Historia Mityo i jego syna, Vasko, którzy żyją bardzo biednie w wiosce blisko bułgarsko-turecko-greckiej granicy. Mityo stracił wszystko, co było dla niego ważne - żonę, pracę, zaufanie syna. Aby odzyskać uczucia syna, Mityo musi zapłacić za grzech, którego dopuścił się 25 lat wcześniej. Najnowszy film reżysera "Świat jest wielki, a zbawienie czai się za rogiem" wyróżnionego Nagrodą Specjalną Jury WFF 2008.

3."Feliks i Meira", reż. Maxime Giroux

Młoda mężatka z montrealskiej społeczności ortodoksyjnych Żydów znajduje wolność od sztywnych reguł swojej wiary w relacji z ateistą. Niezwykły romans między dwojgiem ludzi, którzy zamieszkują po sąsiedzku, ale pochodzą z różnych światów.

4."Gwiazda", reż. Anna Melikian

Film koncentruje się na dziewczynie, która marzy o byciu sławną i podziwianą przez wszystkich gwiazdą. Nie ma za grosz talentu, więc pomóc jej w tym mają operacje plastyczne, które w duchu planuje. Tragikomedia o przeznaczeniu i kruchości istnienia, opowiadająca o ludziach, których los kapryśnie splata ze sobą. Poprzedni film reżyserki Anny Melikian "Rusałka" (2007) zdobył szereg nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. Nagrodę FIPRESCI na MFF w Berlinie, Nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmowym Sundance).

5."Moja syrenka", reż. Nana Djordjadze


14-letni Fedor kocha starszą o 4 lata Nyurkę. Film o tym, że dla miłości nie ma znaczenia, ile ma się lat. I że miłość to magiczne i czyste uczucie, które może obudzić odwagę w sercach.

6."Na skrzyżowaniu wiatrów", reż. Martti Helde

14 czerwca 1941 roku władza sowiecka rozpoczęła masowe wywózki rdzennej ludności z terenów Litwy, Estonii i Łotwy. Poruszający, czarno-biały i niezwykły wizualnie film zrealizowany na podstawie pamiętnika młodej Estonki, Erny, która z córką przeszła piekło Syberii.

7."Neurastenia", reż. Omid Tootoonchi

Niezależne kino z Iranu. Młody, 25-letni chłopak czuje się głęboko samotny. Zmaga się z depresją spowodowaną niepowodzeniami emocjonalnymi i problemami rodzinnymi. Noce spędza samotnie siedząc w swoim samochodzie.

8."Oczekiwanie", reż. Aditya Vikram Sengupta

Opowiedziana niemal bez słów historia dwojga ludzi na tle kryzysu gospodarczego. Ich życie wypełnia niekończący się cykl: praca na zmiany i domowa rutyna z długim oczekiwaniem w ciszy pustego domu na to drugie. To nie są komfortowe warunki do rozkwitu miłości.

9."Przewodnik", reż. Oles Sanin

Początek lat 30 XX w. na sowieckiej Ukrainie. Czas chaotycznego uprzemysłowienia kraju, przymusowej kolektywizacji rolnictwa, Wielkiego Głodu i brutalnej rozprawy z ukraińską inteligencją. W środek tej zawieruchy trafia Peter, 10-letni Amerykanin. Film jest ukraińskim kandydatem do Oscara.

10."Serce, serduszko", reż. Jan Jakub Kolski

Historia Maszeńki (debiutantka Maria Blandzi), 11-letniej wychowanki bieszczadzkiego domu dziecka, która wraz z wychowawczynią (Julia Kijowska) ucieka, by zdążyć na egzamin do szkoły baletowej w Gdańsku. W filmie wystąpili: Marcin Dorociński, Gabriela Muskała, Borys Szyc, Maja Komorowska i Franciszek Pieczka.

11."Sprawiedliwość", reż. Joel Lamangan

Biring mieszka w Manili i pracuje dla syndykatu handlującego ludźmi. Tutaj możesz być tylko katem albo ofiarą. Biring musi wybierać. W roli głównej filipińska gwiazda filmowa Nora Aunor.

12."Szef, anatomia przestępstwa", reż. Sebastián Schindel

Prosty mężczyzna z argentyńskiej prowincji trafia do pracy w Buenos Aires w sklepie rzeźnika. Szef okazuje się tyranem. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach sprzed 10 lat pokazuje współczesne argentyńskie niewolnictwo.

13."Takie są zasady", reż. Ognjen Sviličić

Nastoletni syn spokojnej rodziny z przedmieść Zagrzebia zostaje brutalnie pobity na ulicy. Kilka najbliższych dni uzmysławia rodzicom, że ich świat fałszywego bezpieczeństwa właśnie runął. Najnowszy film reżysera nagrodzonego za "Sorry For Kung Fu" na WFF 2005.

14."Trumna w górach", reż. Xin Yukun

Trójka bohaterów, których połączy pewne przypadkowe zabójstwo. Od kogo zależy twój los? Ile wiesz, o swojej śmierci? Sekrety można próbować ukryć, ale nie da się tego zrobić z trumną w górach.

15."Unlucky Plaza", reż. Ken Kwek

Kobieta wynajmuje mieszkanie imigrantowi będącemu w poważnych tarapatach. To uruchamia serię wydarzeń, których konsekwencji nie można przewidzieć. Czarna komedia kontrowersyjnego reżysera. Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach.

W programie festiwalu znalazło się blisko 200 tytułów pełno- i krótkometrażowych. Większość z tych produkcji to filmy, które nie były do tej pory wyświetlane w Polsce. Pokazy filmowe odbędą się w warszawskim Mutlikinie Złote Tarasy i w Kinotece.

Więcej informacji na Warsaw Film Festival.Zobacz także: Miasto 44. Film o młodych i dla młodych, pełen popkulturowych odniesień.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.