Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29308 miejsce

30 września - dziś obchodzimy Dzień Chłopaka

Cytując Wikipedię: "Dzień Chłopaka - święto obchodzone 30 września (rzadziej też 10 marca). Jest ono męskim odpowiednikiem Dnia Kobiet, z tym że świętują go raczej młodzi mężczyźni. Dziewczęta wręczają im wówczas drobne prezenty."

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Stach Leszczyński/PAPTak jak obchodzimy Dzień Ojca, Dzień Matki, Dzień Kobiet, tak i Dzień Chłopaka ma w kalendarzu swoje miejsce. W Polsce ten dzień obchodzony jest właśnie dziś - 30 września.

Święto to powstało jako odpowiednik do Dnia Kobiet. Jak podaje angielska Wikipedia, "International Men's Day" był po raz pierwszy obchodzony w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago.

Jak możemy wyczytać na stronie halloween.friko.net to święto obchodzone było na całym świecie w różnych dniach. W Trynidad i Tobago i w Indiach, obchodzone w dniu 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego, w Brazylii 15 lipca, w Norwegii 7 października, w Kanadzie 25 listopada, w Wielkiej Brytanii i Irlandii 5 kwietnia.

Obecnie datą International Men's Day jest 19 listopada. Na oficjalnej stronie święta: International Men's Day możemy wyczytać, że w tym dniu święto to obchodzone jest w Trinidad i Tobago, na Jamajce, w Australii, Indiach, USA, Nowej Zelandii, Pakistanie, Haiti, Singapurze, na Malcie, RPA, Chinach i Wielkiej Brytanii.

W Polsce również nie ma jednoznacznej decyzji co do dnia, w którym należy obchodzić to święto. Większość źródeł podaje 30 września, ale niektóre wskazują na 10 marca, z tym że 30 września częściej spotykamy się z nazwą "Dzień Chłopaka", podczas gdy 10 marca z nazwą "Dzień Mężczyzny".

Święto nie jest popularne w naszym kraju. Generalnie jest to dzień, który zaznaczają niektóre media, ale bez większych emocji. Czy jest szansa, aby popularność tego święta wzrosła? A może nie jest ono potrzebne i stanowi tylko twór komercji?

Czytaj także:

Dziś Dzień Chłopaka
Dzień Mężczyzn
Wszystkiego najlepszego chłopaki!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (48):

Sortuj komentarze:

Agata W.
  • Agata W.
  • 10.03.2011 22:04

No większej bzdury w życiu nie czytałam! Że niby dzień chłopaka w 1999 roku powstał... a ja na początku lat 90. to miałam zwidy obchodząc ten dzień w szkole i organizując z koleżankami z klasy święto chłopakom. Dzień Mężczyzny faktycznie pochodzi z Trynidad i Tobago i w 1999 roku to 'wymyślili', ale już niech ktoś się nie rozpędza z takimi bzdurami! Poza tym 10 marca został wybrany w PL dniem mężczyzny, bo w kościele katolickim i ewangelickim jest dniem męskich męczenników. Zanim ktoś coś napisze, niech się popyta i dopcha do faktów, a nie polega na durnotach z netu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
izu
  • izu
  • 10.03.2011 17:24

ktoś bardzo przekombinował cytując tą wikipedię, bo nic takiego w niej nie ma, że dzień chłopaka jest częściej obchodzony 30. września... dobra wymówka w nieobchodzeni tego dnia nie jest zła :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale o co chodzi z tym "autor usunął profil"? :) Hehe Epidemia jakaś?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle jestem z Tobą;p Łańcuch się znajdzie;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak to nie zostajesz...? Łańcuchem do krzesła Cię przywiążemy, jak będziesz chciała odejść! :P.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zostawisz mnie;) Będę płakał;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale to już chyba trzecia osoba;( Kasiu jak tak dalej będzie to sami zostaniemy;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto znów usunął profil?? Co się dzieje??

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 30.09.2009 19:34

Na Twoje pytania Admie czas odpowie, ale myślę, że jedno z drugim a raczej jedno dzięki drugiemu, jak najbardziej :)

Ja natomiast zapytałam do ilu lat w Polsce faceta uważa się za chłopaka. Tak mi się przypomniało, że w amerykańskim filmie kryminalnym policjanci typowali mordercę i sporządzali portret psychologiczny psychopaty. Jedną z podejrzanych okoliczności było zamieszkiwanie z matką w wieku ok. trzydziestki. Ciekawe co myślą na ten temat policjanci w Polsce? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

sto lat mężczyźni ;)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.