Facebook Google+ Twitter

30-lecie Solidarności. Koncert w Stoczni Szczecińskiej odwołany

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-08-10 21:23

Zarządca kompensacji Szczecińskiej Stoczni - Nowa nie wyraził zgody na zorganizowanie na terenie Stoczni Szczecińskiej koncertu z okazji 30-lecia Solidarności i rocznicy Porozumień Sierpniowych.

Epitafium. "O nieskończona dziejów jeszcze praca. Nieprzepalony jeszcze głos sumienia " / Fot. I. MalinowskaZarządca Roman Nojszewski tak tłumaczy swoją decyzję: - Każdy może sobie wyznaczyć miejsce w Szczecinie, ale nie to, dlatego, że niestety nie spełnia warunków zabezpieczenia na imprezę masową i tyle. To znaczy, ja nie wiem, czy jest niebezpieczne, ale nie spełnia tych warunków.

W 30. rocznicę powstania Solidarności i Porozumień Sierpniowych młodzi artyści ze Szczecina chcieli zorganizować koncert na terenie stoczni, którym oddaliby hołd uczestnikom sierpniowych wydarzeń. Pomysłodawcą koncertu był dyrektor Klubu XIII Muz Rafał Ropuszka, a projektem zajął się jego główny koordynator Łukasz Górewicz, który specjalnie na tą okazję skomponował muzykę. Kompozycja pod tytułem "Freedom Symphony" miała być pomostem łączącym wydarzenia sprzed 30 lat ze współczesnością, także pod względem muzycznym – klasycznej formy z elementami muzyki nowej. W utworze miały pojawić się odgłosy pracującej stoczni korespondujące elementami partiami wokalnymi i elementami rockowymi. Oprawę do tej muzyki miał tworzyć taniec współczesny oraz efekty wizualne oparte na materiałach archiwalnych. Jednym z uczestników planowanego koncertu miała być Baltic Neopolis Orchestra – smyczkowa orkiestra kameralna z 20-osobowym chórem z Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie i wielu innych wykonawców.

Pomysłodawca koncertu, Rafał Roguszka w wywiadzie dla Radia Szczecin przyznał, że jest zdumiony taką decyzją zarządcy: - Dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że w Stoczni odbył się koncert Pendereckiego na 5 tysięcy osób, w dodatku w hali. My chcieliśmy wykorzystać otwartą przestrzeń, dużo bezpieczniejszą, nawet zrezygnowaliśmy z ilości 3 tysięcy osób, zredukowaliśmy do 2 tysięcy. Stocznia Szczecińska to takie oczywiste miejsce na przeprowadzenie tego koncertu, nie ma drugiego takiego, które byłoby w stanie oddać ten nastrój. Pomysł organizacji koncertu w stoczni poparły związki zawodowe i zachodniopomorscy parlamentarzyści.

Organizatorzy koncertu szukają teraz miejsca, gdzie mogłoby się odbyć to muzyczne wydarzenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Antoni, nie tylko Stocznie są skończone. Idee również. I jedne i drugie były niebezpieczne ... jak były.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.08.2010 15:33

Nie czarujmy się, wszystkie nasze stocznie, to już historia....Wyraźnie widać, że ktoś miał w tym interes żeby je wykończyć inie ulega wątpliwości, że sami stoczniowcy przyłożyli do tego swoje rozleniwione i brudne paluchy... Brudne, gdyż politykierstwo i jałowe gardłowanie, to w ostatnim okresie była ich karta przetargowa do ogłoszenia upadłości stoczni. Cóż!? Zycie....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe co wydarzy się 18 sierpnia i strony znajdą kompromis ...ciekawy i ważny temat 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.08.2010 19:07

Nie tylko ja odnoszę wrażenie ,że stocznia nadal jest " niebezpieczna" . Wystarczy posłuchać byłych stoczniowców , przyjrzeć się dokładniej jej rozczłonkowaniu i próbie sprzedaży , do tego wszystkiego pikiety jakie odbywają się nadal pod jej bramą. Uważam ze decyzja zarządcy ma wymiar polityczny a zarządca jakby nie rozumiał ze ten koncert w Stoczni miałby wymiar symboliczny.Wczoraj dowiedziałam się ze zarządca kompensacji nie udostępnił także stoczniowej stołówki na debatę, którą wokół tematu "Solidarność jest kobietą" chciało w tym miejscu zorganizować stowarzyszenie Czas-Przestrzeń-Tożsamość. Na 18 sierpnia szef Solidarności w regionie zapowiada wiec pod bramą stoczni z udziałem związkowców z całej Polski, a potem przewidziano dyskusję z władzami w historycznej stoczniowej stołówce na temat przyszłości zakładu. Obawiam się ze może być gorąco!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety jak dzieje się coś dobrego pozytywnego zarówno w kulturze jak i w historii to ktoś zabroni tego robić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.