Facebook Google+ Twitter

31 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe. Początek końca PRL

W całym kraju rozpoczęły się uroczyste obchody 31. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

 / Fot. Stefan Cieślak/CC 3.0To właśnie 31 lat temu podpisano porozumienia w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu. Wśród 21 postulatów znalazły się żądania, dotyczące nie tylko kwestii ekonomicznych, ale też politycznych i socjalnych. Robotnicy domagali się, m.in. wolności słowa, dostępu do kontrolowanych przez partię mediów oraz zaprzestania represji wobec osób prześladowanych za przekonania. Wśród żądań, na pierwszym miejscu znalazło się prawo do tworzenia wolnych związków zawodowych.

Po wyczerpujących negocjacjach przeprowadzonych między ówczesnym wicepremierem Kazimierzem Barcikowskim a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym w Szczecinie podpisano historyczne porozumienie o pierwszym wolnym i niezależnym związku zawodowym NSZZ "Solidarność".

Bez wątpienia, wydarzenie to zapoczątkowało proces upadku komunizmu w Polsce oraz zmiany ustrojowe w pozostałych europejskich państwach bloku komunistycznego.

Podpisanie porozumień sierpniowych w 1980 roku zakończyło falę, prawie dwumiesięcznych strajków w zakładach pracy w całej Polsce. Przyczyną protestów była przede wszystkim pogarszająca się sytuacja ekonomiczna kraju, sposób sprawowania władzy przez komunistów oraz pogłębiające w tym ograniczanie wolności słowa i swobód obywatelskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To był wyjątkowy czas.
Późniejsze wydarzenia, podziały, stan wojenny, marazm i zniechęcenie - to też nasza historia, ale atmosfera Sierpnia jest niezacieralna...

Komentarz został ukrytyrozwiń
don donek
  • don donek
  • 31.08.2011 12:12

zaczęło sie od moskiewskiej spartakiady'80 i wojny w Afganistanie , takich to komuna nie była w stanie w zaden sposób udzwignac . wywożono z Polski wszystko co popadło , a dopiero pózniej nastały strajki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.