Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

31 maja - Dzień Bociana Białego

Ewa Bo
Ewa Bo
Bociany
Bociany Ewa Krzysiak
31 maja w Polsce już po raz dziewiąty obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Dzień ten jest okazją do zwrócenia uwagi na te ptaki, w polskiej kulturze i krajobrazie zajmujące szczególne miejsce.

Dzień Bociana Białego został ustanowiony przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura". W tym roku obchodzony jest pod hasłem "Bocian i jego sąsiedzi". Z tej okazji odbywają się spotkania, festyny, prelekcje, podczas których mówi się o zagrożenia i potrzebę ochrony tych ptaków oraz terenów, na których przebywają.

Właśnie tam występuje wiele gatunków zwierząt i roślin, często unikalnych i coraz bardziej zagrożonych. Duże znaczenie dla utrzymania populacji bocianów, a wraz z nimi wielu innych gatunków, mają rozlewiska, mokradła i łąki w dolinach rzek.

Bocian biały* jest ptakiem chronionym. Zamieszkuje Środkową i Wschodnią Europę, Półwysep Pirenejski, Półwysep Bałkański, północną Afrykę, Azję Mniejszą i Środkową. W Polsce żyje najwięcej bocianów. Szacuje się, że jest ich około 50 tysięcy par, co oznacza, że co piąty bocian świata mieszka w Polsce. Startują z południowej Afryki (gdzie zimują) i lotem szybowcowym pokonuję trasę 8 tysięcy kilometrów, dziennie przelatując maksymalnie 200 kilometrów.

Bociany swoje gniazda zakładają na wysokich drzewach, słupach telegraficznych, kominach i dachach. Przybywają do wsi i małych miasteczek z rozległymi dolinami rzecznymi i wilgotnymi łąkami. Ptaki te rzadko zakładają gniazda z dala od osad ludzkich.

Głównym ich pożywieniem są owady - szczególnie pasikoniki i chrząszcze oraz jaszczurki, węże, pisklęta, a czasem i małe zające. W latach obfitujących w myszy i norniki posila się wyłącznie tymi gryzoniami, natomiast bardzo rzadko je żaby.

Oglądaj też galerię zdjęć: Bociany - nieodłączny element polskiego krajobrazu

Z bocianem związanych jest wiele wierzeń.

Jeżeli pierwszego ptaka spostrzeżemy w powietrzu, to w tym roku będzie się nam wiodło pod każdym względem; jeżeli będzie stał na gnieździe lub łące, wtedy i pomyślność gdzieś się zatrzyma i do nas nie dotrze. Wielu gospodarzy wierzy, że tam, gdzie się gnieździ bocian, będzie się szczęśliwie działo. Dlatego też ludzie chcąc pomóc szczęściu budowali bocianie gniazda w nadziei, że bocian do nich przyleci i zostanie, zapewniając tym samym pomyślność.

A kto jeszcze pamięta, że dzieci bocian przynosi? :)

* dane wg Wikipedii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto