Facebook Google+ Twitter

31 maja - Dzień Bociana Białego

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-05-31 16:33

31 maja w Polsce już po raz dziewiąty obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Dzień ten jest okazją do zwrócenia uwagi na te ptaki, w polskiej kulturze i krajobrazie zajmujące szczególne miejsce.

Bocian biały w locie / Fot. Manfred Heyde, Wikipedia, licencja CCDzień Bociana Białego został ustanowiony przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura". W tym roku obchodzony jest pod hasłem "Bocian i jego sąsiedzi". Z tej okazji odbywają się spotkania, festyny, prelekcje, podczas których mówi się o zagrożenia i potrzebę ochrony tych ptaków oraz terenów, na których przebywają.

Właśnie tam występuje wiele gatunków zwierząt i roślin, często unikalnych i coraz bardziej zagrożonych. Duże znaczenie dla utrzymania populacji bocianów, a wraz z nimi wielu innych gatunków, mają rozlewiska, mokradła i łąki w dolinach rzek.

Bociany / Fot. Ewa KrzysiakBocian biały* jest ptakiem chronionym. Zamieszkuje Środkową i Wschodnią Europę, Półwysep Pirenejski, Półwysep Bałkański, północną Afrykę, Azję Mniejszą i Środkową. W Polsce żyje najwięcej bocianów. Szacuje się, że jest ich około 50 tysięcy par, co oznacza, że co piąty bocian świata mieszka w Polsce. Startują z południowej Afryki (gdzie zimują) i lotem szybowcowym pokonuję trasę 8 tysięcy kilometrów, dziennie przelatując maksymalnie 200 kilometrów.

Bociany swoje gniazda zakładają na wysokich drzewach, słupach telegraficznych, kominach i dachach. Przybywają do wsi i małych miasteczek z rozległymi dolinami rzecznymi i wilgotnymi łąkami. Ptaki te rzadko zakładają gniazda z dala od osad ludzkich.

Głównym ich pożywieniem są owady - szczególnie pasikoniki i chrząszcze oraz jaszczurki, węże, pisklęta, a czasem i małe zające. W latach obfitujących w myszy i norniki posila się wyłącznie tymi gryzoniami, natomiast bardzo rzadko je żaby.

Oglądaj też galerię zdjęć: Bociany - nieodłączny element polskiego krajobrazu


Z bocianem związanych jest wiele wierzeń.

Bocian biały na gnieździe / Fot. Bogdan Giuşcă,Wikipedia, licencja CCJeżeli pierwszego ptaka spostrzeżemy w powietrzu, to w tym roku będzie się nam wiodło pod każdym względem; jeżeli będzie stał na gnieździe lub łące, wtedy i pomyślność gdzieś się zatrzyma i do nas nie dotrze. Wielu gospodarzy wierzy, że tam, gdzie się gnieździ bocian, będzie się szczęśliwie działo. Dlatego też ludzie chcąc pomóc szczęściu budowali bocianie gniazda w nadziei, że bocian do nich przyleci i zostanie, zapewniając tym samym pomyślność.

A kto jeszcze pamięta, że dzieci bocian przynosi? :)


* dane wg Wikipedii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Warto wrócić do tego "starego" tekstu. Ciekawy! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ciekawe obserwacje, zwłaszcza nauka fruwania maluchów.Podróżując przez Mazowsze widziałam sporo bocianów na łąkach i w gniazdach. Jednak będąc niedaleko Lublińca na Sląsku zobaczyłam kilkadziesiesiąt w jednym miejscu. Wylądowały na pobliskiej łące nieopodal lasku i były tam przez 3 dni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W mojej rodzinnej miejscowości jest gniazdo. Obserwuję bociany od lat. Prawie każdej wiosny odbywa się bitwa o gniazdo. Wspaniale wygląda też nauka fruwania młodych bocianków:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.