Facebook Google+ Twitter

31 osób uciekło z Korei Północnej?

Jednostka rybacka z grupą obywateli Korei Północnej, z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, wpłynęła na wody terytorialne Korei Południowej – poinformowały dziś południowokoreańskie media.

Wysłużone północnokoreańskie łodzie rybackie. / Fot. Satbir Singh/CC/commons.wikimedia.orgWydarzenie miało miejsce w zeszłą sobotę, około godziny 11 rano czasu miejscowego. Drewniana łódź rybacka, dryfująca pod północnokoreańską banderą, została dostrzeżona we mgle u wybrzeży – ostrzelanej pod koniec ubiegłego roku przez Koreę Północną - wyspy Yeonpyeong.

Jednostka, na pokładzie której znajdowało się 11 kobiet i 20 mężczyzn, została następnie odholowana do południowokoreańskiego portu w Incheon. Wypłynęła najprawdopodobniej z portu w Nampo, położonego ok. 60 km na południowy-zachód od Phenianu.

Zgodnie z wojskowymi źródłami, na które powołał się m.in. The Korean Herald, zatrzymani obywatele Korei Północnej są obecnie przesłuchiwani przez oficerów wojska i wywiadu, celem wyjaśnienia okoliczności przekroczenia przez nich granicy na Morzu Żółtym.

Ucieczka, czy wypadek przy pracy?

Znikome jest prawdopodobieństwo, że sobotni incydent okaże się zbiorową ucieczką obywateli komunistycznego państwa. Jedną z wersji rozważanych przez południowokoreańskich śledczych jest możliwość usterki silnika podczas połowu, co spowodowało, że łódź zaczęła dryfować po morzu, a po jakimś czasie znalazła się na wodach terytorialnych Korei Południowej.

Do podobnego zdarzenia doszło w grudniu 2010 roku, niedaleko wyspy Baengnyeong. Mężczyzna, którego znaleziono wtedy na małej bezmotorowej łódce, został przed dwoma tygodniami odesłany przez południowokoreańskie władze do Korei Północnej. Zadecydowała o tym ostatecznie postawa samego Koreańczyka, który wyraził chęć powrotu do swej północnokoreańskiej ojczyzny.

Kim Dzong Il wizytujący wojskową jednostkę. / Fot. Daffy/CC/commons.wikimedia.orgJeśli jednak mieszkańcy koreańskiego państwa rządzonego przez krwawy reżim Kim Dzong Ila znaleźli się na wodach Korei Południowej nie przez przypadek, będzie to jedna z największych zbiorowych ucieczek z Korei Północnej od czasu nieformalnego zakończenia wojny koreańskiej w 1953 roku. Przez blisko sześć dekad, jedynie dwudziestu tysiącom mieszkańców Północy udało się przedostać na Południe.

Zobacz także:
Korea Północna posiada drugi reaktor.
Ostatnia szansa na pokój? Seul przyjął propozycję Phenianu
Gorąca linia telefoniczna między Koreami ponownie otwarta
Historyczny moment w dziejach Korei Północnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobrze, że im się udało.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Edek obserwator
  • Edek obserwator
  • 07.02.2011 11:53

dawno już nie było artykułu o Wójcinie :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.