Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

31 osób uciekło z Korei Północnej?

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Wysłużone północnokoreańskie łodzie rybackie.
Wysłużone północnokoreańskie łodzie rybackie. Satbir Singh/CC/commons.wikimedia.org
Jednostka rybacka z grupą obywateli Korei Północnej, z niewyjaśnionych dotąd przyczyn, wpłynęła na wody terytorialne Korei Południowej – poinformowały dziś południowokoreańskie media.

Wydarzenie miało miejsce w zeszłą sobotę, około godziny 11 rano czasu miejscowego. Drewniana łódź rybacka, dryfująca pod północnokoreańską banderą, została dostrzeżona we mgle u wybrzeży – ostrzelanej pod koniec ubiegłego roku przez Koreę Północną - wyspy Yeonpyeong.

Jednostka, na pokładzie której znajdowało się 11 kobiet i 20 mężczyzn, została następnie odholowana do południowokoreańskiego portu w Incheon. Wypłynęła najprawdopodobniej z portu w Nampo, położonego ok. 60 km na południowy-zachód od Phenianu.

Zgodnie z wojskowymi źródłami, na które powołał się m.in. The Korean Herald, zatrzymani obywatele Korei Północnej są obecnie przesłuchiwani przez oficerów wojska i wywiadu, celem wyjaśnienia okoliczności przekroczenia przez nich granicy na Morzu Żółtym.

Ucieczka, czy wypadek przy pracy?

Znikome jest prawdopodobieństwo, że sobotni incydent okaże się zbiorową ucieczką obywateli komunistycznego państwa. Jedną z wersji rozważanych przez południowokoreańskich śledczych jest możliwość usterki silnika podczas połowu, co spowodowało, że łódź zaczęła dryfować po morzu, a po jakimś czasie znalazła się na wodach terytorialnych Korei Południowej.

Do podobnego zdarzenia doszło w grudniu 2010 roku, niedaleko wyspy Baengnyeong. Mężczyzna, którego znaleziono wtedy na małej bezmotorowej łódce, został przed dwoma tygodniami odesłany przez południowokoreańskie władze do Korei Północnej. Zadecydowała o tym ostatecznie postawa samego Koreańczyka, który wyraził chęć powrotu do swej północnokoreańskiej ojczyzny.

Jeśli jednak mieszkańcy koreańskiego państwa rządzonego przez krwawy reżim Kim Dzong Ila znaleźli się na wodach Korei Południowej nie przez przypadek, będzie to jedna z największych zbiorowych ucieczek z Korei Północnej od czasu nieformalnego zakończenia wojny koreańskiej w 1953 roku. Przez blisko sześć dekad, jedynie dwudziestu tysiącom mieszkańców Północy udało się przedostać na Południe.

Zobacz także:
Korea Północna posiada drugi reaktor.
Ostatnia szansa na pokój? Seul przyjął propozycję Phenianu
Gorąca linia telefoniczna między Koreami ponownie otwarta
Historyczny moment w dziejach Korei Północnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto