Facebook Google+ Twitter

31 sierpnia przez centrum Gliwic przejadą ostatnie tramwaje

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-28 17:06

Obywatelski Komitet Obrony Tramwajów we współpracy z wieloma organizacjami pragnie symbolicznie i z należnym szacunkiem dla historii miasta i regionu pożegnać gliwickie tramwaje.

Zapraszamy Państwa na oficjalną uroczystość podziękowania tramwajom za 115 lat służby dla społeczeństwa Gliwic i Śląska - 31 sierpnia, poniedziałek, początek gdz. 14.30, skwer przed Urzędem Miasta w Gliwicach.

Wielu z nas pamięta je od dziecka. Obraz głównej ulicy Gliwic, to obraz z tramwajem w tle. Tramwaje to symbol nowoczesności i modernizacji, to wizytówka naszego regionu od ponad 100 lat! Chcemy wspólnie z obywatelami naszego miasta uczcić i zaakcentować ich cywilizacyjne znaczenie nie tylko dla Gliwic, ale dla całego Górnego Śląska. Obecność transportu tramwajowego, jego zakres i skala, od ponad 100 lat stawiała i stawia nasz region w szeregu najbardziej dynamicznie rozwijających się i nowoczesnych obszarów Europy. Teraz ten dorobek jest zaprzepaszczany i niszczony.

Nic nie stanowi lepszej metafory zerwania ze strukturalnym myśleniem o zrównoważonym rozwoju Śląska, niż bezmyślne rozrywanie tramwajowej pajęczyny w naszym regionie. Na naszych oczach niszczony jest najbardziej ekologiczny rodzaj transportu, do którego obecnie wraca wiele europejskich miast (np. Paryż) pełnych wstydu, że przez chwilę odrzuciły tę sprawdzoną, ale i przyszłościową metodę transportową. Mądrzejsi doświadczeniem innych, moglibyśmy uniknąć tego błędu, ale władze miasta postanowiły przeprowadzić na mieszkańcach transportowo-socjologiczny eksperyment. Niepogodzeni z tym faktem organizujemy uroczyste pożegnanie tramwaju, które powinno być równie ważnym wydarzeniem dla historii naszego miasta jak o dzień późniejsze feerie świateł wokół Radiostacji Gliwickiej.

Nasza uroczystość jest też zapowiedzią dalszych działań na rzecz obrony gliwickich tramwajów. Wierzymy, że tramwaj powróci. Dążymy konsekwentnie do referendum, jesteśmy zdeterminowani i mocni wiedzą na temat tego jaki powinien być współczesny transport w metropoliach.

W związku z zaplanowanym przez władze miasta na dzień 1 września zastąpieniem gliwickich linii tramwajowych T1 i T4 linią autobusową A4, zapraszamy Państwa na oficjalną uroczystość podziękowania tramwajom za 115 lat służby dla społeczeństwa Gliwic i Śląska.

Początek zaplanowaliśmy na godzinę 14.50 przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ulicy Zwycięstwa 21.

Program:
Przygotowania do zgromadzenia rozpoczną się o godzinie 14.30 a całość zakończy się najpóźniej o godzinie 15.30 wg planu:
- 14.30 przygotowania i zbierania się zgromadzenia na skwerze przed UM i w tym odcinku ul. Zwycięstwa,
- 15.00 happening: „Obywatelskie pożegnanie tramwaju” z udziałem wynajętego tramwaju i muzyki pogrzebowej,
- 15.10 - 15.15 - zakończenie happeningu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.