Facebook Google+ Twitter

33 tysiące mieszkańcow Dolnego Śląska nie wymieniło dowodów

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2008-10-22 11:00

Na Dolnym Śląsku takich spóźnialskich jest 33 tysiące. Np. w Wałbrzychu - 1400, a w Legnicy - dokładnie 673 osób. Tymczasem ostateczna data wymiany starych dokumentów minęła 31 marca tego roku. Wtedy upłynął termin ich ważności i nie można się już posługiwać takim dowodem.

Na wymianę dowodów Polacy mieli czas od 2001 do końca 2007 roku. Termin przedłużono o kolejne trzy miesiące, żeby dać czas tym, którzy nie zdążyli. Ustawa przewiduje, że osobom, które nie wymieniły dowodów osobistych grozi grzywna do 5 tys. zł i kara ograniczenia wolności do miesiąca. Ale nikt jeszcze nie został ukarany.

Urzędy miast i gmin stosują różne sposoby, aby zachęcić opornych do wymiany dowodu. Na stronie internetowej w Obornikach Śląskich jest ostrzeżenie o sankcjach, jakie grożą spóźnialskim. W legnickim urzędzie miasta jeszcze tego nie robią.

- Ale przygotowujemy imienne zaproszenia dla tych osób. Liczymy, że to zadziała - tłumaczy Elżbieta Tokarczyk, wiceszef wydziału spraw obywatelskich. Z kolei w Wałbrzychu od miesiąca urzędnicy straszą karami. We Wrocławiu chodzili oni osobiście do starszych osób. Podejrzewają, że większość tych, którzy nie wymienili dokumentu, przebywa za granicą.

Eliza Głowicka
-
POLSKA Gazeta Wrocławska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.