Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3860 miejsce

34. Spotkanie Gospodarcze i sekrety sztuki wywierania wpływu

Manipulacja czy perswazja - czym to się różni? Tego można było się dowiedzieć podczas 34. Spotkania Gospodarczego „Techniki wywierania wpływu, czyli jak pozytywnie wykorzystać sztukę perswazji?”.

Wczoraj odbyło się 34. Spotkanie Gospodarcze „Techniki wywierania wpływu, czyli jak pozytywnie wykorzystać sztukę perswazji?” w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Spotkanie zostało przygotowane przez Forum Młodych RIG w Katowicach. Miało formę panelu dyskusyjnego z udziałem czterech ekspertów z zakresu sztuki perswazji – Agnieszka Szopa, Barbara Lech, Piotr Pytel oraz Krystian Dudek. Zaś moderatorem spotkania był Paweł Gierczak.

Kilka słów o ekspertach

Ekseprci biorący udział w 34. Spotkaniu Gospodarczym w RIG w Katowicach z technikami wywierania wpływu spotykają się na co dzień, zresztą jak każdy człowiek, jednak nie każdy jest tego świadomy. Zaproszeni praktycy z zakresu sztuki perswazji zajęli miejsca przy stole wyposażonym w mikrofony, co ułatwiało komunikację z siedzącą na przeciwko publicznością. Temat zainteresował szerokie grono odbiorców, cała sala została wypełniona – dosłownie - organizatorzy spotkania zapewnili dodatkowe krzesła dla wszystkich gości.

Pierwszym ekspertem była doktor nauk społecznych o specjalności socjologia edukacji, organizacji i zarządzania, szkoleniowiec w zakresie wykorzystywania reguł wywierania wpływu, negocjacji i komunikacji interpersonalnej – Pani Agnieszka Szopa.

Zaraz obok miejsce zajęła Pani Barbara Lech – coach i kreatorka wizerunku, szkoleniowiec i wykładowca akademicki. Autorka książki „Motywator dietetyczny”. Nadto prowadzi autorski warsztat dla kobiet „SuperNowa Ty”.

Kolejny ekspert to Pan Piotr Pytel - założyciel firmy szkoleniowej oraz Clubu STORYTELLER. Prowadzi szkolenia w zakresie wystąpień publicznych oraz sprzedaży i realizowania zmian, podejmowania wyzwań poprzez coaching.

Ostatni ekspert to Pan Krystian Dudek, czyli właściciel Agencji PR - Instytut PUBLICO. Doktor nauk humanistycznych w zakresie PR i relacji medialnych. Autor komentarzy eksperckich m.in. dla TVN, TVN24, TVP1, Polsat News, TVP Info, TVP Katowice. Spod jego pióra wyszło kilkadziesiąt publikacji naukowych oraz specjalistycznych. Pan Piotr to również trener i doradca ds. wizerunku, reputacji, relacji medialnych, PR, komunikacji kryzysowej, marketingu politycznego oraz dyplomowany trener biznesu. Podobnie jak pozostali prelegenci, śmiało może zostać uznany za autorytet w praktycznym zastosowaniu technik perswazji.

Wejdź do świata perswazji

O godzinie 17:00 rozpoczęło się długo wyczekiwane 34. Spotkanie Gospodarcze RIG w Katowicach. Jak podkreślił moderator panelu dyskusyjnego – Pan Paweł Gierczak – dawno spotkanie gospodarcze organizowane przez Forum Młodych nie miało takiej frekwencji. Czyżby ludzie znacznie bardziej chcieli poznać sekret sztuki perswazji niż innej przydatnej umiejętności?

Pierwsze pytanie zadane przez moderatora brzmiało: czy perswazja i manipulacja są spotykane na co dzień? Pytanie pozwoliło na rozpoczęcie gorącej i konstruktywnej dyskusji na temat perswazji.

Kolejne [pytanie] dotyczyło rozróżnienia poszczególnych technik wywierania wpływu. Eksperci rozróżnili techniki w sposób ogólny, bez wgłębiania się w daną technikę. Pani Agnieszka Szopa jako przykład podała zastosowanie słowa „nie”. Poprosiła, aby uczestnicy panelu nie myśleli o dużym słoniu, co oczywiście w rezultacie przyniosło odwrotny efekt ukazując magię słowa „nie”. Należy zaznaczyć, że w języku perswazji istnieje kilka skutecznych słów, które warto używać świadomie – efekt będzie zaskakujący.

Natomiast Pani Barbara Lech podkreśliła, iż zastosowanie konkretnych słów czy gestów zależy od intencji rozmówcy wobec drugiej osoby. To intencja wyznacza granice znaczenia perswazji. Wszyscy eksperci jednogłośnie się zgodzili, że perswazja zawsze powinna opierać się na prawdzie, kłamstwo (np. podczas argumentacji lub na temat swoich umiejętności) wiąże się z manipulacją, która - jak stwierdził Pan Piotr Pytel – jest oszustwem. Ponadto Pani Barbara Lech zaznaczyła, iż podobnie jak nikt po urodzeniu nie potrafi od razu mówić w języku polskim, tak i nikt nie rodzi się ze świadomym zamiarem wywierania wpływu – to kwestia nawyku.

Podczas panelu został również poruszony temat gestów. Pan Krystian Dudek omawiał gest otwartości na przykładzie Andrzeja Leppera, który zdecydowanie z nim przesadzał. Prelegenci zgodnie uznali, iż niektóre gesty są zbyt wyuczone, w związku z czym nie wzbudzają zaufania i wiarygodności, np. ręce złożone w tzw. łódkę.

Poruszono również temat sugestii lingwistycznych np. Każdy inteligentny człowiek musi się zgodzić, że warto chodzić na takie spotkania – w tym zdaniu odgórnie zostaje narzucone stanowisko wobec powyższej kwestii, nie zgodzenie się z nim jest trudne, ponieważ działa tutaj reguła społecznego dowodu słuszności. Polega ona na tym, że jeśli wszyscy coś robią to jednostka też zaczyna to robić, myśleć itp.

Na sam koniec spotkania odbyło się krótkie podsumowanie oraz omówienie reguł perswazji, w tym autorytetu (na przykładzie eksperymentu Milgrama) oraz wzajemności (coś za coś). Eksperci kolejno dodali kilka słów od siebie na temat perswazji, a następnie moderator panelu – Paweł Gierczak – oficjalnie zakończył 34. Spotkanie Gospodarcze „Techniki wywierania wpływu, czyli jak pozytywnie wykorzystać sztukę perswazji?” w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.

Forum Młodych RIG w Katowicach

Nie wszyscy wiedzą czym jest i kto działa w Forum Młodych (FM), więc w kilku słowach zostanie przedstawiona ta organizacja. Jest to organizacja non-profit, która działa w oparciu o finansowanie sponsorów, a także współpracę z ludźmi ze świata kultury, nauki i biznesu. Forum Młodych zajmuje się aktywnym wspieraniem działań Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Skupia młodych i ambitnych ludzi o różnorodnych zainteresowaniach. FM umożliwia im wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, a w szczególności przyswojenie nowych, cennych umiejętności i wiedzy. Ponadto realizują autorskie projekty i włączają się w organizację wydarzeń z innymi podmiotami, np. wolontariat członków FM podczas V Europejskiego Kongresu Małych Średnich Przedsiębiorstw.

Spotkania gospodarcze organizowane przez Forum Młodych to cykl warsztatów, konferencji oraz seminariów, skierowane są zarówno do studentów jak i pozostałych zainteresowanych tematyką przedsiębiorczości. Uczestnicy mają niepowtarzalną możliwość czerpania wiedzy na interesujący ich temat od ekspertów z danej dziedziny. Warto dodać, iż spotkania są zaplanowane w cyklu comiesięcznych konferencji z różnymi ekspertami, a nadto wstęp na nie jest bezpłatny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.