Facebook Google+ Twitter

3/4 studentów prawa zdała egzaminy na aplikacje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-09-21 18:08

Co najmniej trzy czwarte kandydatów zdało przeprowadzone w sobotę w całym kraju egzaminy na aplikacje prawnicze - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Do egzaminów na aplikacje adwokacją, radcowską, notarialną i komorniczą zgłosiło się w sumie 14,5 tysiąca chętnych. Testy przeprowadzono w 24 miastach w Polsce.

Według przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, co najmniej 75 procent kandydatów, którzy zdali egzamin, jest bardzo dobrym wynikiem. Sędzia Iwona Kujawa wyjaśnia, że to efekt obniżenia minimalnego progu punktowego a także wprowadzenia innych ułatwień w ustawie o dostępie do zawodów prawniczych. Zdający jeszcze w maju otrzymali wykaz 42 ustaw w oparciu o które skonstruowano pytania. Dotychczas ustawodawca wymieniał 21 dziedzin prawa z których mogą być układane pytania, co oznaczało, że tych ustaw mogło być tysiąc albo i więcej.

Minister Sprawiedliwości Andrzej Czuma uważa, że tak dobre wyniki egzaminów to sukces całego społeczeństwa, które już za trzy lata będzie miało dzięki temu dużą ilość obrońców i pełnomocników.

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad kolejną nowelizacją ustawy o dostępie do zawodów prawniczych. Andrzej Czuma zapowiedział już, że istniejące obecnie ułatwienia zostaną utrzymane. Zadeklarował równocześnie, że egzaminy na aplikacje nie zostaną zniesione. Domagała się tego część środowisk prawniczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Brawo, w koncu idą zmiany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.