Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25211 miejsce

34. Warszawskie Spotkania Teatralne z "Kronosem" Garbaczewskiego i "Do Damaszku" Klaty

"Do Damaszku" Jana Klaty, "Antyhona" Agnieszki Korytkowskiej-Mazur czy "Podróż zimowa" w reżyserii Mai Kleczewskiej to tylko wybrane spektakle 34. edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych. Od 4 do 14 kwietnia warszawska publiczność obejrzy 8 spektakli w ramach "dużych" WST i 6 dla małego widza.

"Antyhona" / Fot. Teatr Dramatyczny w Białymstoku- Wybierałem spektakle dostrzeżone w 2013 roku. I to nie tylko z powodów artystycznych. Cały czas starałem się pamiętać, że WST to nie jest konkurs, ale spotkania warszawskiej publiczności z teatrem. Podczas selekcji spektakli, byłem właśnie jednym ze zwykłych widzów – tłumaczył Zdzisław Pietrasik, selekcjoner 34. Warszawskich Spotkań Teatralnych, krytyk filmowy i teatralny, dziennikarz "Polityki", juror m. in. Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie.

34. Warszawskie Spotkania Teatralne zainauguruje 4 kwietnia, w ramach imprez towarzyszących, przedpremierowy pokaz nominowanej do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike "Nocy żywych Żydów" Igora Ostachowicza w reżyserii Marka Kality i Aleksandry Popławskiej.

W trakcie tegorocznej edycji WST, warszawska publiczność będzie miała okazję zobaczyć kontrowersyjny spektakl Jana Klaty "Do Damaszku" z krakowskiego Starego Teatru oraz owiane aurą skandalu przedstawienie „Kronos” Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu. "Podróż zimową" wg Elfriede Jelinek pokaże Maja Kleczewska. Spektakl przygotowany w koprodukcji Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Łodzi widzowie WST obejrzą w… Łodzi. Organizatorzy zapowiedzieli wyjazd do Łodzi autokarami.

"Caryca Katarzyna" / Fot. materiały 34. WSTW programie 34. WST także mocne, nowoczesne „Wesele” Marcina Libera z Teatru Polskiego w Bydgoszczy oraz "Czarownice z Salem" Adama Nalepy z gdańskiego Teatru Wybrzeże, łączące ciemną energię z filozofią. Teatr im.Żeromskiego w Kielcach pokaże „Carycę Katarzynę” duetu Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin (tegoroczni laureaci Paszportu „Polityki”) z docenioną na festiwalu Boska komedia w Krakowie najlepszą rolę żeńską Marty Ścisłowicz.

W Warszawie zobaczymy też „Lód” Janusza Opryńskiego z lubelskiego Teatru Provisorium, oparty na prozie Jacka Dukaja, z udziałem warszawskich aktorów Sławomira Grzymkowskiego i Łukasza Lewandowskiego. Ciekawie zapowiada się też współczesna wersja tragedii Sofoklesa. "Antyhona" Agnieszki Korytkowskiej-Mazur z Teatru im. Węgierki w Białymstoku łączy mitologiczne treści z realiami powojennego pogranicza polsko-białoruskiego.

Pełna informacja na temat spektakli 34. WST

"Kronos" / Fot. Natalia KabanowW tym roku, po raz kolejny organizatorem Warszawskich Spotkań Teatralnych jest Teatr Dramatyczny. – Jesteśmy wierni tradycji, bo to w tym miejscu miejscu wymyślił je i przez 27 edycji prowadził Mieczysław Marszycki – przypomniał Tadeusz Słobodzianek, obecny dyrektor Teatru Dramatycznego.

W programie tzw. „dużych” 34. WST teatralnych znalazły się spektakle, które nie miały okazji wcześniej pojawić się na scenach warszawskich. To tłumaczy brak w zestawie np. „Bitwy warszawskiej 1920” Teatru Starego w Krakowie. Niestety to nie jedyne kryterium determinujące liczbę i charakter spektakli. W 34. edycji, budżet WST zmniejszył się o 25 proc. - Środki ograniczyło i Ministerstwo Kultury (do zaledwie 250 tys.), i miasto stołeczne Warszawa (w budżecie przeznaczono na ten cel 1 mln 150 tys.) – powiedział Tadeusz Słobodzianek. To wymusza oszczędności. W tym roku zobaczymy więc tylko 8 tytułów na „dużych” WST (w ubiegłym roku 14) i będą one pokazywane tylko jeden raz.

Spektakle do "małych" WST wybrał po raz kolejny Marek Waszkiel - pedagog, historyk teatru lalek, autor i doradca do spraw lalkarskich. Mali widzowie zobaczą: nietypową, wolną od kiczu, wyprawę do świata bajek ze spektaklem „Bajki samograjki” Jana Brzechwy, w reż. Anny Augustynowicz z Teatru Lalek "Pleciuga" w Szczecinie oraz "Jasno/Ciemno" Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy z Teatru Kubuś w Kielcach. O tej propozycji, Marek Waszkiel mówi, że trudno nawet sklasyfikować ją jako spektakl teatralny. Nastawiony jest na odbiorcę do lat 3! I w doskonały sposób pozwala obcować po raz pierwszy z atmosferą teatru.

Dzieci zobaczą też: "Brzydkie kaczątko" Romualda Wiczy-Pokojskiego na motywach bajki Hansa Christiana Andersena , utrzymane w konwencji teatru cieni oraz spektakl "Dziób w dziób" Maliny Prześlugi w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego z Teatru Baj Pomorski w Toruniu. Do Warszawy przyjedzie też dawno nie widziany Teatr Maska z Rzeszowa z „Historią Śnieżki” na podstawie baśni braci Grimm, w reżyserii Olega Żigżdy oraz Wrocławski Teatr Lalek z "Wężem" Marty Guśniowskiej.

Pełny opis spektakli "małych" WST.

"Wesele" / Fot. materiały 34. WSTOrganizatorzy proponują też bardzo różnorodny zestaw imprez towarzyszących. Wśród nich znajdą się spektakle Teatru Dramatycznego („Noc żywych Żydów”, Gry ekstremalne”, Trzy siostry, „Nasza klasa”), koncert: "Jerzy Trela. Monologi" z muzyką Zbigniewa Preisnera (prezentowany w kościele pokamedulskim przy ul. Dewajtis), spektakl Teatru Robotycznego Centrum Nauki Kopernik czy przegląd najważniejszych przedstawień grupy teatralnej Malabar Hotel.

Pełen program imprez towarzyszących

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.