Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13729 miejsce

365 dni z El Greco. Siedlce czekają na turystów

W tym roku przypada 400. rocznica śmierci hiszpańskiego malarza, znanego jako El Greco. Siedlce, miasto w którym zobaczyć można jedyne w Polsce płótno tego artysty, ze szczególną starannością przygotowuje się do przyjęcia gości.

 / Fot. Jerzy Kirzyński / Fot. Jerzy KirzyńskiPrzypomnijmy, iż 2014 r., na wniosek rządu Hiszpanii, ogłoszony został przez UNESCO Międzynarodowym Rokiem El Greco.

- Zainteresowanie twórczością malarza, jak i obrazem „Ekstaza św. Franciszka”, który od dziesięciu lat udostępniony jest zwiedzającym w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach jest ogromne - mówi jego dyrektor ks. dr Robert Mirończuk. - Obraz namalowany w okresie największego rozkwitu Hiszpanii w tzw. Złotym Wieku przyciąga turystów, miłośników malarstwa z Polski, znawców sztuki z Europy, a nawet Japonii.

Polski program obchodów Roku EL Greco jest niezwykle bogaty, przewidziano różnorodne imprezy, spotkania, koncerty.

Na początku maja na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Sztuka doby El Greco”, zakończona dwudniowym spotkaniem w siedleckim Pałacu Ogińskich.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiOgłoszony został konkurs literacki inspirowany malarstwem El Greco / główna nagroda- wycieczka do Hiszpanii /, plener malarski z udziałem artystów zagranicznych, konkurs wiedzy w którym uczestniczyć będą uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z województw mazowieckiego i lubelskiego.

Przewidziano cykl wykładów "Spotkanie z jednym obrazem El Greco" ( siódmego dnia każdego miesiąca) w Miejskim Ośrodku Kultury. Dorobek malarza przedstawią: ks. dr hab. Michał Janocha, dr Józef Grabski, prof. Juliusz Chrościcki, Paweł Pencakowski, dr Krzysztof Gombin, dr hab. Agnieszka Bender, dr hab. Andrzej Betlej, dr hab. Tadeusz Bernatowicz, dr hab. Irena Rolska i ks. dr hab. Andrzej Witko.

Siedlczanie będą mogli uczestniczyć w plenerowym pokazie biograficznego filmu o Dominikosie Theotokopulosie, malarzu okresu manieryzmu i spotkać się z jego reżyserem- o czym niedawno poinformowała ambasador Grecji w Polsce Tasia Athanasiou.

Jeden z Dni Siedlec poświęcony będzie kulturze, zabytkom, urokom Hiszpanii. Na scenie zaprezentują się zespoły z Grecji, Włoch i Hiszpanii.
Obraz po raz pierwszy opuści siedleckie Muzeum Diecezjalne i będzie eksponowany, od połowy września, w jednej z sal Zamku Królewskiego Warszawie.

- 4 października, w południe, zaprosimy mieszkańców, turystów i wszystkich gości na centralny plac w Siedlcach, na urodzinowy tort - dodaje ks. R. Mirończuk.

Obchody zakończą się 7 kwietnia 2015, w kolejną rocznicę śmierci artysty.

Organizacją wydarzeń związanych z tą rocznicą zajmuje się Fundacja El Greco Polska powstała przy Muzeum Diecezjalnym, a jej prezesem jest ks. dr Robert Mirończuk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.