Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30133 miejsce

36. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Kto powalczy o Złote Lwy?

Podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 6 - 11 czerwca 2011 w Konkursie Głównym powalczy 12 filmów. To mniej niż ostatnio. Jednak to podobno wyłącznie obrazy intrygujące, zmuszające do dyskusji, nie dające spokoju.

Łącznie do selekcji nadesłano 95 obrazów. Do Konkursu Głównego wpłynęło 41 filmów, a do Konkursu Młodego Kina aż 54. To imponujący wynik. Jednak do Konkursu Głównego zakwalifikowano znacznie mniej filmów niż w latach ubiegłych. W roku 2010 było to 21 filmów, w 2009 - 24, a w 2008 - 16. Oto filmy rywalizujące o Złote Lwy podczas tegorocznego FPFF:

Oficjalny plakat promujący 36 FPFF w Gdyni / Fot. http://www.festiwalgdynia.pl/1. Czarny czwartek, reż. Antoni Krauze
2. Daas, reż. Adrian Panek
3. Essential Killing, reż. Jerzy Skolimowski
4. Italiani, reż. Łukasz Barczyk
5. Ki, reż. Leszek Dawid
6. Kret, reż. Rafael Lewandowski
7. Lęk wysokości, reż. Bartosz Konopka
8. Młyn i Krzyż, reż. Lech Majewski
9. Róża, reż. Wojciech Smarzowski
10. Sala samobójców, reż. Jan Komasa
11. W imieniu diabła, reż. Barbara Sass-Zdort
12. Wymyk, reż. Greg Zglinski


Tak wybór kandydatów do „Złotych Lwów“ komentuje nowy Dyrektor Artystyczny Festiwalu, Michał Chaciński:

"Dwanaście tytułów wybranych do Konkursu Głównego Festiwalu w Gdyni to tegoroczna ekstraklasa polskiego kina. To filmy, które można pokazać widzom w każdym miejscu na świecie. Jednocześnie wszystkie razem stanowią świetną wizytówkę polskiego kina i pokazują, że mamy udany rok. Widać po nich, że nasi twórcy mówią wieloma głosami, budują własne światy, sięgają po różnorodne sposoby narracji. Ale jedno jest chyba najważniejsze: to tuzin filmów spełnionych artystycznie."

Od kilku lat, oprócz Konkursu Głównego i Konkursu Kina Niezależnego, odbywa się Konkurs Młodego Kina, w którym prezentowane są filmy studentów szkół filmowych. FPFF daje swojej publiczności również szansę uczestnictwa w wielu projekcjach oraz imprezach towarzyszących. Plenery filmowe, bloki filmów dla najmłodszych widzów (Gdynia Dzieciom).

Tradycyjnie już, na 36. FPFF w ramach sekcji "Filmy z Gdyni" pokazane zostaną obrazy, które powstały w tym mieście. W ramach 36. FPFF w Muzeum Miasta Gdyni, odbędzie się wystawa zakulisowych zdjęć z planów filmowych Andrzeja Wajdy. Wśród nich zobaczyć będzie można portrety Daniela Olbrychskiego, Janusza Gajosa czy Michała Żebrowskiego.
Tegorocznemu festiwalowi towarzyszyć będzie także wystawa "Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego". Odbędzie się również sympozjum międzynarodowe "Kieślowski i jego uczniowie" z udziałem współpracowników reżysera. A to w związku z obchodzoną w tym roku 70. rocznicą urodzin oraz 15. rocznicą śmierci Krzysztofa Kieślowskiego.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Festiwalu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Księstwo" pojawi się w "Panoramie Polskiego Kina".

Komentarz został ukrytyrozwiń
zdunek michał
  • zdunek michał
  • 09.05.2011 10:05

a gdzie nowy Barański?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.