Facebook Google+ Twitter

36. rocznica śmierci EP. Cisza dla Elvisa - media bez Presleya

Fani z całego świata uczcili 36 rocznicę śmierci Króla rock’n’rolla. Policja szacuje, że w tym roku w Graceland w Memphis USA w milczącej manifestacji i czuwaniu wzięło udział 35 tysięcy osób.

W posiadłości Elvisa Presleya w Graceland w Memphis w stanie Tennessee jak co roku przy grobie Artysty i jego rodziny w Ogrodzie Medytacji w noc poprzedzającą rocznicę 16 sierpnia 1977 roku odbywa się Candlelight Vigil.Setki ludzi w ciszy przechodzą przez bramę domu Elvisa przy zapalonych świecach. Przybywają między innymi z Wielkiej Brytanii, Australii, Brazylii i Japonii. Koncert trwa w ciemności, z głośników dobiega głos artysty, jego muzyka, a organizatorzy i zgromadzeni pielgrzymi zapalają lampiony. W oknach domu Elvisa tez zapala się światło. Ten wieczór i noc aż do rana przybysze spędzają na spotkaniach z Elvisem, co ma nie tylko poetycki i artystyczny wydźwięk. To trochę jak most ponad czasem, wbrew logice i prawom ciążenia.

Fani mówią, że przychodzą podziękować Elvisowi za to, co dawał ludziom. Medytują, jednoczą się, są jak wielka rodzina. Jest to kulminacyjny i w relacji uczestników niezwykle wzruszający moment celebrowania Elvis Week w Memphis. Podczas całego tygodnia rozbrzmiewa muzyka, wracają wspomnienia, odbywają się uroczystości oraz koncerty poświęcone życiu i twórczości artysty. W ten sposób media i świat muzyczny oraz tysiące fanów z całego świata upamiętniają dzień, w którym nazwisko Presley stało się nieśmiertelną legendą.
Elvis Presley / Fot. PAP
Według opinii lekarzy piosenkarz zmarł na atak serca między 9 rano a 14.20. Przeżył 42 lata. Do dziś nie wyjaśniono zagadkowej śmierci, z której pokolenia fanów nie otrząsnęły się nigdy. Oficjalny raport z sekcji zwłok ma zostać ujawniony w 2027 roku, pięćdziesiąt lat po tym, jak świat pożegnał Króla rock’n’rolla.

Jak podaje serwis BNEWS KZ http://www.bnews.kz/en/news/post/153996/, jeden z uczestników tegorocznego czuwania przy grobie Elvisa, 39-letni Chilijczyk Rodrigo Gandarillas, mieszkający obecnie w Houston i odwiedzający po raz drugi Graceland, powiedział, że tym, co go najbardziej uderzyło podczas tych dni, jest ogromna ilość różnych narodowości, ras i języków ludzi, z których wszyscy doskonale rozumieją jedno - przesłanie Jego muzyki.

- Fakt, że mogę chodzić po miejscach, w których on żył, jest dla mnie dużym przeżyciem. Trudno mi uwierzyć, że mogę przechodzić przez ulice, przez które on przechodził, stać tam, gdzie on stawał, jeść w tych restauracjach, gdzie on jadał – mówi 53-letni fan Salinas Caceres z Santiago z Chile. Por. http://www.bnews.kz/en/news/post/153996/.

Ważnym elementem tego kultu jest pamięć o tym, że sam Elvis nigdy nie uważał się za Króla. - Jest nim Jezus - miał powiedzieć na jednym z koncertów, gdy ktoś wręczył mu koronę. Presley, który otrzymywał dwa razy Nagrodę Grammy za muzykę gospel, wykonywał sakralną muzykę potężnym głosem, w którym jest coś więcej, coś szczególnego. W odczuciu znawców Kościoła protestanckiego w muzyce Presleya wyraźnie słyszalne jest wielkie pragnienie Boga i cześć dla Stwórcy.

Zob. Facebook dla Elvisa

16 sierpnia 2013 roku fani z Polski odnotowali przykrą niespodziankę, o czym nie omieszkali wspomnieć na stronach internetowych. Wśród licznych doniesień w czołowych krajowych mediach zabrakło wzmianek, newsów, informacji o tej doniosłej dla świata muzyki rocznicy. "Rzeczpospolita" w wydaniu internetowym pozostawiła wprawdzie kartkę z kalendarza, Marek Niedźwiecki w Trójce przypomniał, a jakże, kto swego czasu kręcił nie tylko biodrami, ale i globem, ale wydanie główne Wiadomości TVP1 czy Fakty TVN oraz Teleexpress celebrowały liczne wydarzenia, pomijając milczeniem minutę ciszy nad grobem artysty wszech czasów. W szumie medialnym świece zadumy, jak widać, cicho gasną.

Na scenie / Fot. PAP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Największym artystą XX wieku? Bez przesady, zupełnie nie rozumiem tego wielkiego fenomenu Presleya, ni w ząb do mnie nie trafia ani on ani jego muzyka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska do "dziki kraj"... takie słowa należą się tym wszystkim, którzy w polskich mediach zapomnieli (?) o kimś kto został okrzyknięty największym artystą XX wieku!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.