Facebook Google+ Twitter

37. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne: Jaracz osaczył Norwida

Na dużej scenie Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, zaprezentowano spektakl „Osaczeni”, Teatru im. S. Jaracza z Łodzi, w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

Plakat spektaklu "Osaczeni", w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. / Fot. Mariusz Grzegorzek, źródło: teatr-jaracza.lodz.plTo nie tak miało być. Na Jeleniogórskie Spotkania Teatralne zaproszono „Blask Życia”, w reżyserii Mariusza Grzegorzka. W wyniku choroby jednej z aktorek, Teatr im. S. Jaracza przywiózł inny spektakl. Jak podkreśla Joanna Wichowska, kierownik literacki Teatru Jeleniogórskiego, również „Osaczeni” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej (była dyrektor artystyczna Teatru Jeleniogórskiego – przyp. red.), byli brani pod uwagę przy konstruowaniu programu festiwalu.

Z lekkim żalem i poczuciem niepewności udałem się do Teatru. Bardzo chciałem zobaczyć spektakl Grzegorzka. Wiele na jego temat czytałem. O „Osaczonych” nie czytałem nic, prócz krótkiej noty prasowej. Wynikało z niej, że jest to przedstawienie o wojnie. Pojawiła się lekka niepewność. Przez dwa tygodnie nastawiony byłem na inny temat. Cóż, życie jest życiem, a choroba nie wybiera.

O przestrzeni


Spektakl wystawiany jest na Scenie Kameralnej łódzkiego teatru, zatem jeleniogórscy widzowie zasiedli dookoła wyraźnie wydzielonego środka. Autorem scenografii jest Maciej Chojnacki. Każdego z nas, widzów, dzieliło od centrum najwyżej kilka metrów. Nieprzyjemnie blisko. Na wydzielonej przestrzeni, wyściełanej wykładziną, ustawiono stół pokryty ceratą, stołek, kaloryfer i kran, z którego kapała woda. Pokój - pijacka melina.

O treści


Migawka, widzimy dwóch, młodych mężczyzn. Po chwili ciemności, środek przestrzeni rozjaśniał. Rozmowa. Dzień wcześniej odbyła się libacja. Wyluzowany, na oko około 27 letni mężczyzna, menel, opowiada gospodarzowi o swoich wyczynach. Udowadnia tezę – Człowiek nie musi myśleć. Myślenie jest niebezpieczne. Wypalają jointa, piją spiryt. Jegomość wyraźnie nie chce wracać do domu, gdzie czeka na niego żona. Kolejka za kolejką. Opowiada niewybredną historię z misji w Czeczeni: Rosjanie złapali snajperkę. Miała do wyboru albo włożyć sobie „cytrynę” w pi**ę, albo … - Sama sobie włożyła - kwituje weteran.

Dowiadujemy się o nim coraz więcej. Koszmarne doświadczenia. Trauma. Ten człowiek na zawsze ma spaczoną psychikę. Obaj wpadają w coraz większy trans. Odpływają. Żołnierz rozbiera podłogę deska po desce. Z ziemi wygrzebuje ciało kolegi z kompanii. Ma halucynacje. W powietrzu unosi się zapach zgnilizny. Rozpętuje się piekło.

O aktorach


Trudno ocenić pracę aktorów, po tym co zobaczyłem. Nigdy nie widziałem tak realistycznego koszmaru na scenie. Ten koszmar się śni na jawie. Nie można przejść obok tego obojętnie. W rozmowie z widzami, wszyscy trzej przyznają, że każde przedstawienie kosztuje ich mnóstwo wysiłku. Pozostawia ślad.

O wrażeniach


To trzeci spektakl Małgorzaty Bogajweskiej, jaki miałem okazję zobaczyć. Bez wątpienia najlepszy. Decydując się na dosłowność – wodę, ziemię, krew – genialnie uchwyciła dramat młodego człowieka – żołnierza. Po czterech latach, na zapomnianej przez świat wojnie, nie radzi sobie z piekłem, którego doznał. Wojna w Czeczeni to temat tabu. O tym się nie pisze, nie robi spektakli. Zwłaszcza w Rosji. Tekst Władimira Zujewa nigdy nie był wystawiany na rosyjskich scenach. Przedstawienie Bogajewskiej stanowi doskonały punkt wyjścia do rozmów na temat degradacji człowieczeństwa jednostki w obliczu uzwierzęcenia świata. Mieszkańcom Łodzi zazdroszczę znakomitego zespołu aktorów w Teatrze im. S. Jaracza.

Czytaj więcej:
Zdjęcia i opis spektaklu "Osaczeni" - Strona internetowa Teatru im. S. Jaracza
37. Jeleniogórskie Spotkania Teatralne: Straszne czasy
Strona Internetowa 37. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

intrygująca forma recenzji. Ciekawej i zachęcającej. Szkoda, że do Łodzi daleko...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.