Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

619 miejsce

380 zł odliczenia od podatku – ulga na prywatne leczenie

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-08-17 15:53

Być może od przyszłego roku w każdym gabinecie lekarskim będzie kasa fiskalna. Dzięki uldze rząd chce się dobrać do nieopodatkowanych dochodów gabinetów lekarskich.

Resort zdrowia chce aby 19 proc. kosztów leczenia można było sobie odliczyć od podatku. Jednak nie więcej niż 380 zł, tylko na podstawie faktury z gabinetu. Pomysł zdaje się popierać resort finansów. Prawdziwym celem nie jest jednak skromna ulga dla podatników - rząd chce się dobrać do nieopodatkowanych dochodów gabinetów lekarskich. Na leczenie Polacy wydają bowiem rocznie kilkanaście miliardów złotych. Gdyby każda wizyta była udokumentowana fakturą, budżet mógłby zyskać na tym ok. 2 mld zł. To znacznie więcej niż straty wynikające z wprowadzenia ulgi, które szacowane są na 500 mln zł.
fot. Robert Kwiatek
Resort zdrowia chce, aby każdy podatnik mógł sobie od podatku odliczyć 19 proc. kosztów leczenia, nie więcej jednak niż 380 zł. Odpisać można by było koszty nie tylko leczenia siebie. Podatek pomniejszony może być też o wydatki na leczenie dzieci pozostających na utrzymaniu oraz na niepracującego współmałżonka.

Podatek mógłby być także pomniejszony, składkę na prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia. Pacjenci koszty leczenia będą mogli sobie odpisać, jeśli wezmą od lekarza fakturę i wydruk z kasy. Projekt w najbliższych tygodniach ma trafić pod obrady rządu. Nie ma go bowiem w propozycjach ustaw podatkowych, którymi po wakacjach ma zająć się parlament.

Nie wiadomo, czy pomysł resortu zdrowia wejdzie w życie. Propozycja spotka się bowiem zapewne z protestem środowiska lekarskiego, argumentującego, że będzie to gwóźdź do trumny wielu gabinetów lekarskich...
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

jan nowak
  • jan nowak
  • 12.11.2010 20:50

Lekarze powinni być opodatkowani tak samo i klechy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.