Facebook Google+ Twitter

38 zł i 29 groszy - najbiedniejszy emeryt w Polsce

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2009-07-03 08:09

Przepracował w sumie legalnie ponad 26 lat jako rolnik w gospodarstwie rodziców i wiele kolejnych lat jako parobek u okolicznych rolników. Przez półtora roku był zatrudniony na budowie. Jedynie wówczas opłacane były za niego składki ZUS-owskie. Jego świadczenie z łódzkiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynosi obecnie 38 zł i 29 groszy!

- Nie umarłem z głodu dzięki konkubinie. Ona ma 950 zł renty i praktycznie mnie utrzymuje - mówi pan Jerzy.

Dlaczego dostał tak niską emeryturę?

- Ponad 26 lat pracowałem w gospodarstwie rodziców. Potem szukałem pracy w mieście. Legalną miałem tylko przez niespełna półtora roku, od wiosny 1982 r. do lata następnego roku, gdy pracowałem w betoniarni jako zwykły robotnik. Potem byłem za stary, by ktoś chciał mnie zatrudnić na etat. Dlatego, póki miałem siły, pracowałem na czarno jako parobek w gospodarstwach krewnych i okolicznych rolników - tłumaczy mężczyzna.

Ponieważ jego ostatnim ubezpieczycielem był ZUS, rolniczy KRUS nie wypłacił mu żadnego świadczenia. A Zakład Ubezpieczeń Społecznych obliczył je na podstawie półtorarocznych zarobków.

72-letni Jerzy Skierski z Kutna dostaje prawie stukrotnie niższe świadczenie niż najbogatszy łódzki emeryt. Jest szczęśliwy, gdy w domu są kartofle, bo dzięki nim nie głoduje. / Fot. Fot. Przemysław SzyposzyńskiPrzyznał Jerzemu Skierskiemu w 2003 roku emeryturę nie uwzględniając stażu pracy w gospodarstwie rodziców. Zgodnie z przepisami nie musiał. Za niespełna półtora roku udokumentowanej pracy podlegającej składkom na ZUS wyliczono mu świadczenie w wysokości 30 zł. Po waloryzacjach wynosi ono 38 zł. Sąd potwierdził, że wyliczenia są prawidłowe. ZUS nie musiał podnieść wyliczonej kwoty do najniższej ustawowej emerytury, bo mężczyzna nie udowodnił 25 lat stażu pracy i opłacania składek na ZUS. To, że wcześniej przez ćwierć wieku był rolnikiem, nie miało znaczenia.

Jak doszło do takiej sytuacji?

Według Moniki Kiełczyńskiej, rzecznika łódzkiego oddziału ZUS... osób o tak niskiej emerytury jak świadczenie Jerzego Skierskiego nie ma.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Wanda M
  • Wanda M
  • 06.04.2011 16:05

Na bazie jakich przepisów Zus wyliczyl niepełną emeryturę za półtoraroczny okres ubezpieczenia. Przecież wymagany jest 15 letni okres składkowy i nieskładkowy w proporcjach
2/3 i 1/3. Bardzo jestem zainteresowana .mam 10 lat pracy i wychowałam dwoje dzieci na jakie świadczenie mogę liczyć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpowiadam: Renty Socjalne.
Swoją drogą, ten ZUS jest jak się okazuje, jest anachronizmem po przednim ustroju.
Temu Panu jestem w stanie pomóc, w niedalekiej przyszłości . Patrz: "komedia-ubóstwo-praca." Proszę o jakieś kontakty. Przynajmniej trochę zarobi.
Z poważaniem.
/-/ Jacek Łukaszewski

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.07.2009 15:30

Tadeuszu, osoby niezdolne do pracy powinny mieć jakieś zabezpieczenie, przecież nie mogą umrzeć na naszych oczach z głodu, prawda? Ale bolesne jest to, że osoby, które niewiele zarabiały, ale zawsze pracowały, wychowywały dzieci, po wielu latach pracy mają emeryturę prawie tak samo nędzną, jak ci, którzy nigdy albo bardzo rzadko pracowali i oczywiście składkami sobie głowy nie zawracali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są osoby które w ogóle nie pracowały a dostają rentę społeczną- w SUSie musi się coś zmienić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • A Z
  • 05.07.2009 01:34

Za błędy młodości trzeba płacić - to przyznam, ale "Emerytura niepełna nie może być niższa niż 24 proc. kwoty bazowej". Wykorzystuje się fakt, że biedny rolnik nie jest zorientowany w zagmatwanych przepisach, za które wytłumaczenie musiałby pewnie słono zapłacić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.07.2009 19:50

Niestety nie odprowadzane składki do ZUS teraz owocują - za błędny młodości trzeba płacić.... Najgorsze jest to, że młode pokolenia podobnie podchodzą do zagadnienia i nie odprowadzają nigdzie składek, a żyją dniem dzisiejszym - latka lecą i frycowe zapłacą podobnie jak Pan z opisanej wyżej sytuacji....

Komentarz został ukrytyrozwiń

przez całe życie facet nie płacił żadnych podatków składek ubezpieczeń po prostu nic to z czego ma mieć? sam mówi że robił nielegalnie ,znam ludzi po 35 latach pracy nie mają rent ani emerytur,pracowali w państwowych zakładach pracy i co po roku renta zabrana,nie przyjmą do roboty bo chorych nie trzeba a lekarz orzecznik mówi zdrowy,facet niema lat i czeka teraz do 65lat życia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo dzielna konkubina,ach ty brzydki nieczuły Zusie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Smutne te nasze polskie przepisy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.