Facebook Google+ Twitter

397. Piesza Pielgrzymka Sieradzka na Jasną Górę

O godzinie 8:30, spod prastarej Kolegiaty, wyruszyła najstarsza piesza pielgrzymka na Jasną Górę.

 / Fot. Zbigniew NastarowiczJednym z przejawów religijności sieradzan są piesze pielgrzymki na Jasną Górę. Mają już prawie czterowiekową tradycję, bowiem według dokumentów, przechowywanych przez ojców paulinów na Jasnej Górze, już w 1611 r. przybyła tam piesza pielgrzymka z Sieradza. Tegoroczna pielgrzymka idzie pod hasłem : „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”. Ma charakter swego rodzaju rekolekcji w drodze. Znaki pełnego uczestnictwa w pielgrzymce to duch modlitwy i zdyscyplinowanie.

Znaczek pielgrzyma ukazujący odrzwia sieradzkiego zamku oraz rodzinę świętą. / Fot. Zbigniew NastarowiczKierownikiem pielgrzymki jest ks. Piotr Małecki, a organizatorem - ks. proboszcz Marian Bronikowski z parafii pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Sieradzu. Prócz nich, idzie jeszcze kilku księży, kleryków oraz ministranci. Cała pielgrzymka to nie tylko pątnicy lecz różne grupy np, techniczna, medyczna, ekologiczna czy też muzyczna. Wymarsz rozpoczął się od uroczystej mszy w intencji pielgrzymów. Kazanie wygłosił kapelan wojskowy, a ks. proboszcz wręczył znaczki pielgrzyma wszystkim służbom oraz nadał tytuły "Przyjaciela Pielgrzymki". Dostali go min, Prezydent Miasta Sieradza, Jacek Walczak, ks. prałat Józef Frątczak oraz apteki, które dały leki dla pielgrzymów. Liturgia była bardzo radosnym przeżyciem; rozlegały się oklaski.

Samochód do przewozu bagaży. / Fot. Zbigniew NastarowiczPo godzinie 8.15 zaczęto formułować szyk, aby przed wymarszem uzyskać błogosławieństwo ks. prałata Józefa Frątczaka. Do Częstochowy zmierza około pięciuset pątników i dotrą tam w piątek 24 sierpnia, aby w niedzielę 26 sierpnia wziąć udział w obchodach święta Matki Boskiej Częstochowskiej. Pierwszy nocleg mają w Konopnicy a następny w Działoszynie. Do Sieradza wrócą 29 sierpnia w środę, około godz. 19. Pielgrzymka z Sieradzaw wchodzi do Częstochowy z pełną asystą. Wita ją tam ks. biskup Alojzy Mering z diecezji włocławskiej. W drodze powrotnej jest zawsze śpiewana Litania "Boś Ty róży kwiat", a raz na jakiś czas, w trakcie drogi, w miejscowości Popów, zawierane są związki małżeńskie. Pielgrzymi wyruszając z Sieradza zawsze śpiewają litanię do Wszystkich Świętych gdyż z pod tym wezwaniem jest kościół z którego wyruszają. Wszystkim pielgrzymom życzymy dużo wytrwałości w drodze do stóp Królowej Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.