Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4531 miejsce

3 Maja - Świętowanie w zdrowym klimacie

Choć ma już ponad 200 lat, Święto Konstytucji w Polsce obchodzimy od 1919 roku oraz ponownie od 1990 roku. Sama idea obchodów ewaluowała, a dziś wszyscy w Polsce gromadzą się, aby świętować i… propagować zdrowy tryb życia.

 / Fot. unsplash.comDziś sama pamięć to już za mało, dlatego w całej Polsce organizowane są biegi ku pamięci Święta Narodowego. Niewielu pamięta, ale Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku i była to druga na świecie konstytucja zaraz po amerykańskiej. Święto przez długi czas nie było świętowane z powodu zaborów, a po roku 1939 z powodu wprowadzenia cenzury przez władze PRL. Dopiero od 6 kwietnia 1990 roku możemy swobodnie obchodzić Święto Konstytucji 3 Maja.


Od pierwszych obchodów, które odbyły się na Placu Zamkowym minęło 27 lat, a same obchody nieco zmieniły i poszerzyły grono odbiorców w całej Polsce.

Również w Bytomiu od godziny 10:00 na rynku zbierali się chętni, aby świętować ten dzień poprzez symboliczny bieg pamięci.

Bieg w Bytomiu to już tradycja, a w tym roku zebrało się ponad 400 osób, a sama impreza została włączona pod Grand Prix Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Biegach Masowych, który łącznie składa się z 10 biegów. Dziś zawodnicy do wyboru mieli dwa dystanse; rekreacyjny na dystansie 1,2 kilometra oraz główny na dystansie 5 kilometra.

Oprócz konkurencji, bieg miał cele charytatywne dzięki akcji Honorowy Dawca Energii Fortum. Odpowiednia aplikacja przeliczała kilometry na watogodziny, które potem Fortum przeznaczy na cele charytatywne pod postacią pieniędzy. Impreza zakończyła się podsumowaniem wyników przez Pana Prezydenta Bytomia Damiana Bartylę, Zastępcę Prezydenta Andrzeja Panka oraz Dyrektora OSIR-u Adama Stromidło. Losowana była również nagroda dodatkowa jaką był aparat fotograficzny, którą otrzymał Pan Jerzy Dral. Pełna lista wyników biegu dostępna jest na stronie bytomskiego OSIR-u.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.