Facebook Google+ Twitter

3 maja w Szczyrku. Profesor Jerzy Buzek zasadził symboliczny dąb

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-05-03 21:52

3 maja, po uroczystym nabożeństwie odprawionym w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szczyrku, eurodeputowany, a w latach 2009-2012 przewodniczący Parlamentu Europejskiego, prof. Jerzy Buzek zasadził dąb w Ogrodzie Reformacji.

3 maja 2013 r. / Fot. ks. Jan Byrt W 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i przypadającej niedawno 9. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, prof. Jerzy Buzek posadził symboliczny dąb. Został on nazwany jego imieniem.

Premier ogromnie się ucieszył, że może w ten sposób uczcić 3 maja i że drzewko znajdzie się wśród innych zasadzonych w dekadzie Reformacji. Bardzo miłym zaskoczeniem był również udział delegacji z Czech na czele z księdzem biskupem Janem Wacławkiem z Kościoła Ewangelicko Augsburskiego, który zasadził jabłonkę z Jabłonkowa. Przybył również Karol Cieślar - organizator spotkań Cieślarów na górze Cieślar w Wiśle Jaworniku. Nie zabrakło również posłanki Aleksandry Trybuś z Cieszyna, władz powiatu bielskiego, władz miasta z wiceburmistrzem Wojciechem Kufel oraz przedstawicieli rady miasta Szczyrk i parafii ewangelickiej w Szczyrku - powiedział w rozmowie z Wiadomościami24.pl ks.Jan Byrt. Szczyrk. 3 maja 2013 r. / Fot. ks. Jan Byrt

W Ekumenicznym Ogrodzie Reformacji, utworzonym kilka lat temu w Beskidach pod Kotarzem przez ks. Byrta, rośnie już kilka tysięcy drzew. Są tu cztery buki upamiętniające prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię i dwóch duchownych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: ewangelika ks. Adama Pilcha i prezydenckiego kapelana ks. Romana Indrzejczyka. Drzewka sadził między innymi Adam Małysz, młodzież z Bielska, Cieszyna, Cisownicy, Jastrzębia, Szczyrku i z wielu innych miejscowości. Kilka dni temu "śliwę pissardii " posadziła mieszkanka Wiednia pani Britte Gaier.

3 maja 2013 r.. / Fot. ks. Jan Byrt Lasy beskidzkie coraz bardziej ulegają zniszczeniu, a takie akcje jak ta przeciwdziała ich umieraniu. To także pewien sposób na podziękowanie za ochronę i ocalenie, gdy ewangelicy w okresie kontrreformacji chronili się w ich cieniu i przy kamieniach ołtarzowych (niektóre zostały zachowane do chwili obecnej np. na Równicy w Ustroniu ) odprawiali swoje nabożeństwa. Ale "dzisiaj jest zupełnie inaczej, ludzie wierzący wiedzą, że Duch Święty czyni jedność w różnorodności" - dodał duchowny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kasy chorych to akurat był bardzo dobry pomysł. Za bajzel w służbie zdrowia odpowiada PZPR to znaczy SLD, które skasowało kasy i przywróciło centralizację żeby stworzyć masę ciepłych posadek...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerzy Buzek , największy reformator po 1989 r .Robił porządki po PRL-u . Doceniony po kilkunastu latach . 4 wielkie reformy .Potem lewica wróciła do władzy i zaczął się demontaż reform.
Kasy Chorych zaczęły działać bardzo dobrze po kilku latach docierania . Po co lewica wprowadziła NFZ - ? To był początek problemów w Ochronie Zdrowia.
Cieszę się ,że profesor J Buzek posadził swoje drzewko :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Andrzej Chorążewicz

Pan to wiecznie niezadowolony. Z tego co widzę, to żadna opcja polityczna Panu nie pasuje ani polityk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.