Facebook Google+ Twitter

3 marca. Dziś Światowy Dzień Pisarza!

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-03-03 08:11

Meteorolodzy, lekarze, wojskowi, nauczyciele. Każdy ma swoje święto. Również pisarze mają swój dzień.

Trzeciego marca wszyscy pisarze świata będą obchodzili swoje święto! Światowy Dzień Pisarza
został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club czyli międzynarodowe stowarzyszenie pisarzy założone w 1921 w Londynie w celu promowania przyjaźni oraz intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami z całego świata. Nazwa to skrót nazwy utworzony od pierwszych liter słów: poets, playwriters, essayists, novelists - poeci, dramatopisarze, eseiści, powieściopisarze.

Jak podaje Wikipedia pisarz to zawód (także hobby) polegający na tworzeniu utworów literackich. Pisarze publikują swoje dzieła w postaci książek, w całości, lub jako zbiór krótkich form literackich. W dawnej Polsce był to urzędnik (sekretarz) zatrudniony w sądach, kancelarii królewskiej, książęcej i administracji wojskowej. Zdaniem przedszkolaków, pisarz to taka osoba, która pisze książki, nosi okulary i ma zawsze dużo długopisów.

Podążając tropem Wikipedii i traktując bycie pisarzem jako zawód przyjrzyjmy się ile w tej dziedzinie można zarobić. J.K. Rowling - autorka książek o Harrym Potterze - zarabia około 111 tysięcy funtów dziennie. W naszym kraju znany twórca starszego pokolenia ma szansę nawet na 100 tys. zł zaliczki za trzy książki. Takich przypadków jest jednak niewiele. Jeśli pisarz podpisuje umowę z wydawnictwem, otrzyma przede wszystkim honorarium, które jest naliczane według ustalonych umową progów procentowych od 10 do 16 proc. od wartości sprzedaży.

Stawki są różne, w zależności od wielkości wydawnictwa, ale na kokosy liczyć nie można. Natomiast według definicji najmłodszych pisarze to przede wszystkim artyści. Piszą bo sprawia im to przyjemność a sprawy materialne odchodzą na dalszy plan. Liczy się po prostu satysfakcja, zadowolenie z napisania dobrej, wartościowej i wciągającej książki. Pisania można się nauczyć, jednak nigdy nie będzie to zajęcie naturalne i swobodne jeśli nie wykazuje się w tej kwestii chociaż odrobimy talentu.

W Polsce Światowy Dzień Pisarza nie jest jeszcze świętem obchodzonym w szczególny sposób. Owszem, są organizowane rozmaite spotkania autorskie oraz wieczory literackie. Pisarzom jednak większą uwagę poświęca się w Światowym Dniu Książki obchodzonym 23 kwietnia.

O tym jak trudno wydać własną książkę, przez co trzeba przejść, na co zwrócić uwagę, czytaj w poradniku naszej autorki Magdaleny Layer-Sarzotti!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.