Facebook Google+ Twitter

3 miesiące więzienia za nielegalne wydawanie książki "Mein Kampf"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-25 13:56

Wrocławski sąd rejonowy skazał właściciela dolnośląskiej oficyny XXL na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 2 lata za wydanie książki "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Marek S. musi też zapłacić 10 tysięcy złotych grzywny.

Prokurator żądał 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu, a oskarżony i jego obrońca chcieli uniewinnienia. Sąd uznał jednak, że nie ma wątpliwości, iż oskarżony wiedział, że ktoś ma prawa autorskie do książki Hitlera i powinien był zwrócić się do niemieckiego rządu z pytaniem do kogo należą.

Sędzia Anna Plewińska przypominała, że oskarżony sprzedał 20 tysięcy egzemplarzy "Mein Kampf". Nie zgodziła się z opinią Marka S., że według polskiego prawa Bawaria nie ma praw autorskich do książek Hitlera. Obrońca oskarżonego Andrzej Mękel już zapowiedział apelację. Z wyroku była natomiast zadowolona prawniczka rządu Bawarii Joanna Lassota.

W maju ubiegłego roku szef wydawnictwa Marek S. został uznany za winnego złamania praw autorskich ale postępowanie warunkowo umorzono na 2 lata. Wydawca musiał też - według tego wyroku - zapłacić 10 tysięcy złotych na cel społeczny. Orzeczenie zostało jednak uchylone i proces rozpoczął się na nowo.

Prawa do książki Adolfa Hitlera od 1945 roku ma Bawaria. Nigdy nie zgodziła się na jej wydawanie w celach komercyjnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.