Facebook Google+ Twitter

"400 batów", Francois Truffaut. Świat w dziecku. Świat wokół dziecka

"Lepiej rozumiem świat dzieci niż świat dorosłych"- uzasadniał swój wybór twórca "400 batów", Francois Truffaut. Studium dziecka inicjonowało Nową Falę francuskiego kina. Mimo upływu 50 lat od powstania obraz pozostaje aktualnym.

Francois Truffaut, "400 batów" / Fot. Plakat filmowyO ile dzieciństwo nie jest czasem przygotowania do życia a prawdziwym życiem, o tyle dzieciństwo w reżyserii Francoisa Truffauta jest jedynym niezafałszowywanym momentem każdej historii. Scenarzysta i reżyser w jednej osobie sugeruje: powróć do tamtego odczuwania, a powrócisz do samego siebie. "400 batów" od chwili powstania w 1959 roku nie stracił świeżości ani aktualności. Obecny na liście stu najlepszych filmów w historii kina magazynu Time w roku 2005, doczekał się wreszcie swej premiery w Polsce.

Czas ż(Ż)ycia

Dwunastoletni Antoine (Jean-Pierre Leaud) jest przeciętnym i nieprzeciętnym chłopcem. Przeciętnym, bo wychowywanym w mieszczańskiej francuskiej rodzinie właściwej latom 50., na paryskiej ulicy właściwej większości średniozamożnych mieszkańców - w czasach spokoju i względnego dostatku właściwym tej części Europy pierwszej dekady po wojnie. Jego zachowanie, rozrywki i problemy właściwe są większości dwunastoletnich chłopców w Paryżu dobiegających z wolna końca lat 50.

Nieprzeciętny, bo w bynajmniej nie normatywny sposób łączący cechy dojrzewającego zawadiaki z wrażliwością i przenikliwością dojrzałego myśliciela.
Dwunastoletni Antoine ma dar odczuwania cały sobą- z pełnym zaangażowaniem i umysłem niezmąconym emocjonalnym letargiem dorosłych. Ale życie, choć pełne przekornej radości z mniejszych i większych wybryków dojrzewającego łobuza, jednak go nie pieści.

... i samotności

Rodzice (Clarire Maurier i Albert Remy) Antoine'a są przeciętnymi, niewolnymi od wad, ale kochającymi opiekunami przeciętnego dwunastoletniego chłopca. Jednego im brakuje- zrozumienia zasadniczych rysów osobowości Antoine'a, kontrastujących z coraz to nowymi ekscesami syna. Pierwszy prawdziwie poważny problem wchodzącego w dorastanie syna zmienia go w ich w oczach w potencjalnego chuligana.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) Chętnie się wybiorę :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.