Facebook Google+ Twitter

400 rocznica bitwy pod Kłuszynem

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-07-01 12:19

Jarosław Kaczyński i Marszałek Bronisław Komorowski wezmą udział w obchodach 400 rocznicy bitwy pod Kłuszynem. Wydarzenie odbędzie się na warszawskim Żoliborzu nad Wisłą przy centrum Olimpijskim.

Zapraszamy też do specjalnie na tę okazję budowanej stanicy husarskiej www.stanicahusarska.pl

Bitwa pod Kłuszynem to jedno z najważniejszych i największych zwycięstw w całej historii polskiego oręża. W jego konsekwencji hetman Stanisław Żółkiewski wkroczył do Moskwy, bojarzy zdetronizowali cara Wasyla Szujskiego, a nowym carem obrali polskiego królewicza Władysława Wazę, który tytuł carski posiadał od 1610 roku do 1634.

W ramach bogatego dwudniowego programu odbędzie się wielka inscenizacja bitwy z udziałem największej współcześnie liczby husarii. Wiele atrakcji włącznie z turniejami, pokazami, konkursami, premierami książek zaplanowanych jest już na 3 lipca- sobotę, w tym przejazd husarii przez miasto.

Przybędzie kilkuset innych uczestników, w tym z Czech, Polski, Rosji, Ukrainy i USA. W rolę hetmana Żółkiewskiego, którego wojska w wyniku bitwy zajęły Moskwę wcieli się Krzysztof Wakuliński. Narratorem inscenizacji bitwy będzie Olgierd Łukaszewicz.

Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym ś.p. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Na inscenizację bitwy do sektora VIP, na trybunę honorową w dn 4 lipca w południe zaproszeni są ludzie mediów, kultury i sztuki, władze dzielnicy Żoliborz i Warszawy oraz ministrowie i obaj kandydaci na prezydenta RP - Jarosław Kaczyński i Marszałek Bronisław Komorowski.

Więcej o rocznicy na naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.