Facebook Google+ Twitter

400. rocznica urodzin Jana Heweliusza. Uroczystości w Gdańsku

Gdański astronom, browarnik i radny miasta Gdańska - Jan Heweliusz obchodzić będzie 28 stycznia 2011 r. swoje 400 urodziny. Warto dodać, że rok 2011 ustanowiono, na cześć solenizanta, rokiem Jana Heweliusza.

 / Fot. material prasowyW ramach obchodów 400. urodzin Jana Heweliusza w najbliższy piątek, w Gdańsku odbędą się następujące wydarzenia:

O godzinie 11 w Centrum Hewelianum (na terenie zespołu pofortecznego Grodzisko - Góry Gradowej, w centrum miasta) będzie miała miejsce impreza urodzinowa (z obowiązkowym tortem) połączona z ekspozycją modelu polskiego satelity naukowego BRITE o nazwie Heweliusz. Ponadto odbędą się: warsztaty poświęcone satelicie, zdalne obserwacje nieba, konkursy.

O godzinie 12.30 rozpocznie się uroczystość inauguracyjna w Ratuszu Głównego Miasta, podczas której zostaną ogłoszone wyniki konkursu o granty na badania własne, rozstrzygnięcie konkursu: utwór dramatyczny poświęcony Janowi Heweliuszowi, a także promocja znaczna pocztowego.

Jan Heweliusz / Fot. Domena Publiczna/http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_HeweliuszW Muzeum Historycznym zostanie otwarta wystawa ”Era Nowych odkryć. 50 lat NASA” prezentująca współczesne urządzenia astronomiczne. Potrwa do 22 maja 2011 r.

O godzinie 15.30 w staromiejskim ratuszu zostaną przyznane nagrody za wybitne dokonania: Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.

O godzinie 17 na skwerze przy pomniku Heweliusza zostanie wypuszczonych 400 podniebnych lampionów, pod hasłem "400 lampionów na 400-lecie urodzin Heweliusza".

Jeśli pogoda dopisze będzie możliwość obserwacji słońca i nieba. Słońce, w godz. 10-13 na dziedzińcu Obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych przy ul. Osiek 11/12.
Obserwacje nieba z Obserwatorium (17-20), w razie zachmurzenia, wirtualne pokazy typu planetarium.

Na stronie www.janheweliusz.pl znajduje się kalendarium w imprezami na cały rok.

Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611, a zmarł w swoje 76 urodziny, 28 stycznia 1687 r. Był znanym i szanowanym astronomem. Przeprowadził wiele obserwacji słonecznych, księżycowych i planetarnych. Zaobserwował fazy planety Merkury, obserwował siedem komet, określił granice siedmiu wprowadzonych przez siebie gwiazdozbiorów. Konstruował narzędzia naukowe.

Jako, że wywodził się z rodziny o typowo piwowarskich tradycjach, zgłębiał tajniki tej dziedziny. Jego umiejętności zostały docenione, i w 1643 został wybrany Starszym Gdańskiego Cechu Browarników. Przejął majątek po ojcu: dom i browar, które połączył, a na dachach domów urządził obserwatorium astronomiczne. W 1979 dom i obserwatorium spaliły się, niszcząc równocześnie część dorobku badawczego. Działalność browarniczą traktował wyłącznie zarobkowo, w pełni natomiast poświęcił się badaniom i podróżom naukowym. Chociaż przez całe swoje życie wiele podróżował, odszedł w mieście, w którym się urodził, w Gdańsku.

Źrodlo: wikipediaWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.