Facebook Google+ Twitter

40 lat temu Amerykanie wylądowali na Księżycu

- Jest to mały krok człowieka, ale wielki krok ludzkości - te słowa wypowiedział Neil Armstrong 20 VII 1969 r., chwilę przed postawieniem pierwszy raz swojej stopy na Księżycu. Dokładnie dziś mija 40 lat od pamiętnej wyprawy, podczas której człowiek wylądował na Srebrnym Globie, a jako Amerykanin umieścił na nim flagę USA.

Na zdjęciu: Edwin 'Buzz' Aldrin / Fot. PAPMisja Apollo 11 rozpoczęła się 16 lipca 1969 r., gdy rakieta Saturn V wystartowała z Centrum Lotów Kosmicznych na Florydzie. Załogę lądownika "Eagle" oprócz dowodzącego Neila Armstronga stanowili Michael Collins - pilot modułu załogowego oraz Edwin "Buzz" Aldrin - pilot lądownika księżycowego. Po trwającej 3 dni podróży na orbitę Księżyca nastąpiła próba lądowania. W celach bezpieczeństwa Collins pozostał na orbicie. Moduł „Columbia” odcisnął ślad na szarym pyle o 20:17:40 UTC (czasu uniwersalnego). Astronauci spędzili na Księżycu nieco ponad 21 godzin.

Załoga Apollo 11 powróciła na Ziemię 24 lipca. Moduł osiadł na wodach Oceanu Spokojnego, a astronauci zostali zabrani przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych. Łączny czas trwania misji to 8 dni, 3 godziny, 18 minut i 35 sekund.

Misja Apollo 11 realizowana była w ramach szerszego projektu Apollo, prowadzonego przez NASA, lecz zainicjowana przez prezydenta USA Dwighta Eisenhowera. Główny jej cel wyznaczył jednak prezydent John F. Kennedy podczas słynnego przemówienia w Kongresie, 25 maja 1960 roku. Zadeklarował wtedy, że pierwszy Amerykanin postawi nogę na powierzchni Księżyca przed końcem dekady.

Dzisiejsza rocznica przypomina sukces sprzed 40 lat, będący zrealizowaniem planów Kennedy’ego. Wśród osiągnięć wyróżnić możemy co najmniej trzy. Po pierwsze naukowe. Na powierzchni Srebrnego Globu astronauci przeprowadzili liczne eksperymenty naukowe, a także zebrali skały księżycowe, do badań na Ziemi. Po drugie technologiczne - oczywistym jest, że lot w Kosmos wymagał wielkich przygotowań technicznych, aby zapewnić bezpieczeństwo załodze. Po trzecie skutki polityczne, dzięki którym ostatecznie rozwiązano „wyścig kosmiczny” między USA i ZSRR, trwający od połowy lat pięćdziesiątych XX wieku.

Program Apollo, realizowany przez NASA w latach 1962 -1972, obejmował 11 lotów, z czego 7 (ostatni w 1972 r.) zakończyło się lądowaniem na Księżycu. Od tamtego czasu ziemski satelita wciąż czeka na kolejnego zdobywcę.

Co prawda obecnie istnieje pewna grupa ludzi, którzy wątpią w prawdziwość lądowania Amerykanów na Księżycu i twierdzą, że materiały filmowe nagrane zostały w studiu. Wskazują się m. in. na takie szczegóły jak zbyt swobodne ruchy astronautów, brak cienia niektórych przedmiotów, czy flaga szarpana wiatrem, którego przecież nie ma na Księżycu. Niech jednak ta teoria spiskowa pozostanie bez odpowiedzi.

Źródła:

onet.pl
tvp.info
NASA
Astronet
Rmf Fm
Wikipedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zbyt swobodne ruchy astronautów - a to dopiero dowcip! Przecież na Księżycu grawitacja jest 6 razy słabsza niż na Ziemi!

A flaga była specjalnie tak wykonana, aby wyglądała jak na wietrze.

Autorce zaś zwracam uwagę, że przemówienie Kennedy'ego, w którym rzucił "kosmiczne" wyzwanie ZSRR było 25 maja 1961 r., a nie 25 maja 1960 r: http://pl.wikipedia.org/wiki/Program_Apollo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.