Facebook Google+ Twitter

40 lat temu zakończono załogowe misje na Księżyc

Odwieczne marzenie o podboju Księżyca przez człowieka spełniło się przed 40 laty. Start rakiety z kapsułą Apollo 17 i astronautami obserwowały tłumy gapiów, a jej wielki słup ognia widoczny był nawet 800 km dalej, w północnej Georgii.

 / Fot. NASA, domena publicznaOgromna rakieta "Saturn V" o ponad 110 m wysokości, z kapsułą "Apollo 17" i trzema astronautami na pokładzie, wystartowała w kierunku Księżyca z bazy Kennedy’ego na Florydzie, w obecności tłumu gapiów. Dzisiaj mija 40 lat od ostatniej misji człowieka na srebrnym globie. Członkowie amerykańskiej załogi Apollo 17, którym udało się w tej misji brać udział, po spełnieniu zadań badawczych, 19 grudnia 1972 roku, szczęśliwie wodowali w kapsule na trzech spadochronach na wodach Pacyfiku. W drogę na Księżyc, trzyosobowa drużyna astronautów, wystartowała 7 grudnia.

Po 12 dniach podróży w kosmosie, zatrzymaniu się na krótko na srebrnym globie i pobraniu próbek księżycowych skał, astronauci pobili kilka rekordów. Przede wszystkim ustanowili rekord najdłuższego pobytu człowieka na Księżycu. Od tamtej pory - przypomina polskieradio.pl - nie wylądował tam już więcej żaden człowiek.

Obecnie loty załogowe na Księżyc planują chińscy astronauci, a także indyjscy oraz przy zaangażowaniu firm prywatnych - amerykańscy. Zdaniem ekspertów, Księżyc ma być bazą treningową, pod przyszłe wyprawy człowieka na Marsa.

Koszty lotów załogowych w kosmos, w tym m.in. na Księżyc, są niezwykle wysokie. Wiedzą o tym dobrze Amerykanie, którzy na podróż i "podbicie" Księżyca wydali 40 lat temu fortunę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.