Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9589 miejsce

40 lat temu zmarł Louis Armstrong

Z matką i siostrą mieszkał w ruderach. Jego edukacja szkolna była mocno ograniczona, nie przeszkadzało mu to jednak, by dobrze radzić sobie w życiu.

Louis Armstrong urodził się i dorastał w Storyville, dzielnicy Nowego Orleanu. Nieznana jest dokładna data jego urodzin. Biografowie sugerują, iż podawany przez Armstronga
dzień urodzenia 4.07.1900 miał mu pomóc w uniknięciu służby wojskowej.

Z matką i siostrą mieszkał w ruderach. Jego edukacja szkolna była mocno ograniczona, nie przeszkadzało mu to jednak, by dobrze radzić sobie w życiu.

W 1912 lub 1913 roku, jako nastolatek trafiił do zakładu poprawczego rzekomo za strzelanie z pistoletu podczas ulicznej zabawy na przywitanie nowego roku. „Ten pistolet kaliber 38,znalazłem na dnie cedrowego kufra Mayann” - wspomina w autobiografii „Moje życie w Nowym Orleanie”.

W zakładzie poprawczym dostał się do zespołu muzycznego prowadzonego przez Petera Davisa. Początkowo występował jako śpiewak, następnie perkusista, by w końcu grać na sygnałówce i kornecie.

Po opuszczeniu zakładu poprawczego podjął pracę fizyczną, przeważnie przy rozwożeniu węgla. Nie mógł sobie pozwolić na kupno własnego kornetu, pożyczał instrument, szlifował zdolności, występował z kim się dało.

Mając niespełna dwadzieścia lat, grywał w zespołach, których wówczas było bardzo wiele. Jego pozycja powoli rosła. Dzięki połączeniu wiedzy (nabytej w orkiestrze zakładu poprawczego) z elementami jazzu z ulicy i knajp, Armstrong wykształcił własny styl improwizacji, kontrastujący z koncepcją jazzu nowoorleańskiego.

W końcówce 1921 roku został pełnoprawnym członkiem orkiestry Tuxedo Brass Band. Młody muzyk zyskał lokalne uznanie i popularność.

W 1924 r. poślubił Lillian Hardin i za jej namową opuścił zespół. Przenieśli się do Nowego Jorku, gdzie wstąpił do orkiestry Fletchera Hendersona. Grając z orkiestrą, zademonstrował nową koncepcję sola jazzowego. Po ponad rocznej współpracy z Hendersonem, Armstrong wrócił do Chicago, gdzie występował w formacji swojej żony jako ”Największy Trębacz Świata”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.