Facebook Google+ Twitter

40. rocznica "praskiej wiosny"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-20 19:23

Czesi wspominają 40. rocznicę stłumienia przez wojska Układu Warszawskiego "praskiej wiosny", czyli próby uwolnienia się Czechosłowacji z wpływów Moskwy.

W ramach uroczystości odbędą się spotkania prezydentów i premierów, konferencje, wystawy i widowiska plenerowe. W nocy z 20 na 21 sierpnia 1968 roku armie państw Układu Warszawskiego brutalnie zakończyły okres politycznej liberalizacji w Czechosłowacji, znany jako „praska wiosna".

Dziś w nocy przed Muzeum Narodowym na placu Wacłava w Pradze stanie autentyczny czołg T54B. Będzie częścią wystawy zatytułowanej: „…i przyjechały czołgi".

W czeskim Senacie spotkali się dziś na konferencji „Za naszą i waszą wolność" świadkowie i uczestnicy tamtych wydarzeń. Wśród nich była między innymi rosyjska poetka Natalia Gorbaniewska, która 25 sierpnia 1968 roku wraz z siódemką przyjaciół demonstrowała przeciw okupacji Czechosłowacji na placu Czerwonym w Moskwie.

Za protest zapłacili wówczas więzieniem, gułagiem lub odizolowaniem w szpitalach psychiatrycznych.
Czeska telewizja pokaże dziś również programy, które 40 lat temu nadawała Czechosłowacka Telewizja.

Jutro w Pradze na placu Wacława i przed budynkiem Czeskiego Radia będzie można zobaczyć rekonstrukcję ulicznych walk pierwszego dnia okupacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.