Facebook Google+ Twitter

40. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego

8 stycznia bieżącego roku mija 40 lat od tragicznej śmierci jednej z największych legend polskiego kina.

Z.Cybulski, autor J.Mehlich, licencja Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5 Zbigniew Cybulski to człowiek legenda. Idol młodzieży w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych wciąż stanowi ikonę polskiego kina. Charakterystyczny wygląd zewnętrzny (ciemne okulary, skurzana kurtka, modnie zaczesane włosy) jak i niekonwencjonalny sposób bycia przysporzyły mu przydomek "polskiego Jamesa Deana".
Urodził się 3 listopada 1927 roku w Kniażach k. Stanisławowa (tereny dzisiejszej Ukrainy). Od strony matki był spokrewniony z rodziną Jaruzelskich.

Zanim zdecydował się na zdawanie egzaminów wstępnych do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie byl studentem Wydziału Handlu, następnie dziennikarstwa. Po studiach wyjechał do Gdańska, gdzie wraz z Bogumiłem Kobielą i Jerzym Afanasjewem założył teatr studencki "Bim-Bom". Inną inicjatywą Cybulskiego i Kobieli byl sopocki "Teatr Rozmów", którego konwencja opierała się na pomyśle traktowania widza jako partnera aktora współtworzącego program. Wystawiano tu sztuki m.in. Sartre'a i Cocteau. Od lat sześćdziesiątych grywał w teatrach warszawskich.

Filmowy debiut Cybulskiego trudno uznać za udany: Andrzej Wajda zaangażował go w 1954 roku do swojego pierwszego filmu zatytułowanego "Pokolenie". Aktor miał grać tu rolę Kostka - chłopaka z przedmieścia. Niestety w wyniku montażu wszystkie sceny z jego udziałem zostały odrzucone. Przez kilka kolejnych lat Cybulski wciela się w role epizodyczne, by w roku 1958 na planie filmu Wajdy "Popiól i diament" stworzyć kreację swojego życia, postać, z którą utożsamiany jest do tej pory. Mimo iż aktor wystąpił w wielu innych bardzo dobrych filmach, takich jak "Ósmy dzień tygodnia" Aleksandra Forda, "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa czy "Salto" Tadeusza Konwickiego, wciąż ciążyło na nim piętno postaci Maćka, w którą wcielił się w "Popiele i diamencie".

Na katowicki cmentarz przyszło kilkadziesiąt osób... fot. PAP/Andrzej GrygielOstatnim filmem z udziałem Cybulskiego byl obraz Aleksandra Ścibor - Rylskiego "Morderca zostawia ślad". Aktor powracający o świcie ze zdjęć we Wrocławiu probował wskoczyć do ruszającego pociągu do Warszawy. Obsunął się ze stopnia i wpadł pomiędzy wagony. 8 stycznia 1998 roku Andrzej Wajda odsłonił w tym miejscu tablicę upamiętniającą to tragiczne wydarzenie. W 1996 roku został nagrodzony Super Złotą Kaczką magazynu "Film" jako najlepszy aktor w historii polskiego kina.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jasne, sorki, pod latarnią najciemniej... Dobrze, że asekuracyjnie napisałem "chyba"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mirnal: datę wypadku masz w zajawce :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze przypomniane! plus za puls (trzymanie na pulsie). Zabrakło chyba daty wypadku. Ciekawe - miał 40 lat, teraz mógłby mieć 80 lat. Odcinek czasowy od urodzenia do wypadku jest jednakowy jak od wypadku do dzisiaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O! A to ciekawe, nie wiedziałam. Postawię więc 8 stycznia znicz przy Bramie Straganiarskiej nad Motławą. Cybulski mieszkał tu przez cztery lata, fakt ten upamiętnia zresztą stosowna tablica. Dzięki Agato :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki za uwagę - staralam się wszystko trochę streścić, w końcu o Cybulskim można napisać naprawdę dużo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobry, rzeczowy tekst. uwzglednia wszystko co najwazniejsze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

brakuje mi informacji o tym, że Wajda poniekąd ból po stracie aktora uwiecznil w filmie "Wszystko na sprzedaż"... szkoda, że w takich notkach także pomija się często film "Do widzenia, do jutra" (rez. J. Morgerstern) do którego Cybulski wspóltworzyl scenariusz, zagral glowna role i który odwoluje się do teatralnych doświadczen z Gdańska. Pokazuje to jak wszechstronnym (mimo "maćkowago", powtarzalnego image) twórcą byl Cybulski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.