Facebook Google+ Twitter

40 tysięcy młodych ludzi w Zagrzebiu

Dziś powrócili do domów młodzi, którzy od 28 grudnia do 1 stycznia uczestniczyli w Europejskim Spotkaniu Młodych Taize.

W tym roku to spotkanie odbyło się w stolicy Chorwacji – Zagrzebiu. Oprócz 8 tysięcy Polaków, przybyło 2 tysiące Włochów, tysiąc Ukraińców, kilkuset Rosjan, Rumunów a także Niemcy, Szwajcarzy, Francuzi, Kanadyjczycy i obywatele innych krajów.

Przez cztery dni młodzi z całej Europy spotykali się dwa razy dziennie na modlitwach o pokój na świecie i jedność chrześcijan.Spotkanie Taize // fot. P.Drzewiecki Każdego wieczoru brat Aloise – przeor wspólnoty ekumenicznej braci Taize – wygłaszał krótką medytację na temat wiary. Hale targowe były po brzegi wypełnione młodymi, którzy z wielką ochotą słuchali słów brata.

W Zagrzebiu // fot. P.DrzewieckiWszyscy uczestnicy tegorocznego spotkania zakwaterowani byli u chorwackich rodzin, które gościnnie przyjęły młodych do swoich domów.

– To było niesamowite, że rodziny, u których mieszkaliśmy, nie wstydziły się mówić o swojej miłości, pokazywały nam ciepło rodzinne, które faktycznie ich otaczało. Spotkanie Taize // fot. P.DrzewieckiTego możemy się od chorwackich rodzin nauczyć – mówi Anna Orzechowska, która uczestniczyła w spotkaniu Taize po raz pierwszy.

– Na początku mieliśmy problem z porozumieniem się, ale udało nam się dogadać przy użyciu mieszaniny polsko-angielsko-chorwackiego. Podczas pobytu u rodzin mieliśmy czas, by porozmawiać o wszystkim i poznać ich kulturę – dodaje Kasia z Tuszyna.

Targi Velesajam // fot. P.DrzewieckiJak zapowiedział brat Aloise na koniec spotkania w Zagrzebiu, przyszłoroczne jubileuszowe 30. spotkanie ekumeniczne Taize odbędzie się w Genewie. Brat Alois zapowiedział również, że Taize zorganizuje jeszcze jedno spotkanie – w październiku przyszłego roku w Cochabamba w Boliwii.Spotkanie Taize // fot. P.Drzewiecki

Modlitwa // fot. P.DrzewieckiTo było moje pierwsze spotkanie w Taize. Jestem zadowolony, że dałem namówić się znajomym na ten wyjazd. Dzięki pobytowi w Zagrzebiu poznałem ciekawych młodych ludzi, dowiedziałem się wiele o innych wyznaniach i kulturach.  Przekonałem się, że w nawet w międzynarodowym gronie może panować jedność i wszyscy, tak jak podczas zabawy sylwestrowej, mogą się świetnie razem bawić.

Oprócz modlitwy mieliśmy też czas, by zwiedzić Zagrzeb, który jest bardzo pięknym i ciekawym miastem. Z radością wezmę udział w przyszłorocznym spotkaniu Taize.

Europejskie Spotkanie Młodych zainicjował w 1980 roku założyciel Wspólnoty z Taize brat Roger, zamordowany w 2005 roku, wywodzący się z protestanckiej rodziny szwajcarskiej. Spotkania odbywają się zawsze pod koniec roku w różnych krajach europejskich. Już trzykrotnie gospodarzem tych spotkań była Polska.

Ikona przyjaźni // fot. P.Drzewiecki

Spotkanie Taize // fot. P.Drzewiecki

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Plus za formę - jest osobista refleksja, nieco historii, zarys tzw klimatu wtdarzen i zdjecia, jako dokumentacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

z przyjemnością się czyta, przyznam ze czekalam na jakąś "relacje świadka"...! Znowu zdjęcia - wrzuć, Piotrku do galerii, bo w tekście troche burzą estetykę... A świetnie że są, tzn masz dokument słowa i obrazu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.