Facebook Google+ Twitter

40 tysięcy na marszu Kaczyńskiego, 20 wyprowadzonych przez lewicę

Gdyby strony sporu konstytucyjnego rozliczały się między sobą w liczbie uczestników ich wieców, sobotnim i niedzielnym, demokratyczną większością ponownie byłoby Prawo i Sprawiedliwość.

Wczoraj ulicami Warszawy przeszli zwolennicy Trybunału Konstytucyjnego w składzie preferowanym przez "Platformę Obywatelską". Zdaniem Ratusza było ich 50 tys. Komenda Główna Policji zdementowała te rachunki i liczbę tę zredukowała do 20 tysięcy szacując zarazem liczbę uczestników marszu PiS na 40 tysięcy osób.

Ratusz nie powinien podawać niezweryfikowanych danych. Mimo to liczbę uczestników marszu przekazali pośpiesznie mediom urzędnicy podlegli pani burmistrz, która przynależy do partii politycznej odpowiedzialnej za jego organizację. Czy analogia z Trybunałem, którego sędziowie wyrokują po myśli rekomendujących ich do składu orzekającego będzie w tym miejscu nietrafna?

Słabszy wynik "Obrony Demokracji" dodatkowo obciążony wysokim poparciem miasta stołecznego dla lewicy i liberałów nie skonsternował "Gazety Wyborczej", której redakcja włożyła wiele wysiłku w agitację na rzecz sobotniej demonstracji. Agora wykazała, że jest w stanie wyciągnąć na ulice tysiące Warszawiaków, którzy w 2/3 poparli w ostatnich wyborach lewicę i liberałów i dlatego dziennikarze z Czerskiej butnie aklamują przewagę opozycji i wyolbrzymiają znaczenie swojej inicjatywy.

Logistyczny trzon demonstracji, która 12 grudnia przeszła ulicami Warszawy, to Gazeta Wyborcza, PO i lewica. Oraz PO – bis, czyli Nowoczesna. Twarze protestu: Ryszard Kalisz, Barbara Nowacka, Daniel Olbrychski, Sławomir Sierakowski, Sławomir Neumann... Wystarczy żeby odebrać wiarygodność inicjatywie. Czemu taki sam tłum nie przeszedł w czerwcu? Mamy nie patrzeć w tył? Tak się nie da. Zawsze przepatrujemy przeszłość, żeby odczytać intencje polityków.

Czytaj więcej: Papież: rynki narzucają obce narodom prawa

Oba wiece różnią się. Sobotni miał charakter polityczny. Jego uczestnicy są zaangażowani w działalność formacji politycznych, na których apel stawili się. Ich profil geograficzny i społeczny jest jednorodny. Wiece PiS mają charakter społeczny i są szansą wyartykułowania roszczeń bardziej zróżnicowanych i szerokich grup.

Manifestacja KOD to sygnał: nie chcemy kompromisu konstytucyjnego


Czy Kaczyński przestraszy się maszerujących czytelników "Wyborczej"? Jeżeli PiS zachwieje się pod presją Komitetu Obrony Demokracji i zmieni zdanie w sprawie Trybunału będzie musiał konfrontować się z podobnym oporem w każdej innej sprawie

- Zapewne na demonstracji GW/Petru byli też ludzie szczerze zatroskani o los Polski – gdyby propaganda nie działała na uczciwych ludzi, w ogóle by jej nie było – pisze Franciszek Kucharczak z Gościa Niedzielnego. - Tym ludziom warto jednak przypomnieć pewną zasadę: Gdy nie wiesz, co się dzieje i po której stronie się opowiedzieć, zapytaj, co (głównie w sprawach polityczno-moralnych) chce "Gazeta Wyborcza", abyś zrobił – i zrób odwrotnie.

Czytaj więcej: Co to jest antysystem?

Czytaj więcej: Konwencja o przemocy. "Lekarstwo groźniejsze niż choroba"?

- Jako obywatel nie odczuwam we własnym życiu zamachu na Trybunał bardziej, niż ten zamach wykonała PO, natomiast odczuwam zamach na ACTA – dystansował się do Petru i Wyborczej jeden z komentatorów w internecie. To nie próba przywrócenia parytetu w TK ogranicza nasze prawa obywatelskie, lecz rezultaty polityki Tuska i Kopacz: wzrost inwigilacji czy blokowanie inicjatyw obywatelskich.

Ludzie wyciągnięci z domów na ulice mają zasłonić niepamięcią niedemokratyczne praktyki Platformy, zamaskować faktyczny zamach rynków finansowych na autonomię państw narodowych, powstrzymać rząd od konfrontacji z nimi, wreszcie oddalić kompromis konstytucyjny. Tego ostatniego nie zrealizuje się na ulicy, w temperaturze wrzenia, w natłoku demagogicznych haseł, wykrzykiwanych przez Petru i Nowacką.

A dlaczego PO i pobratymcy nie godzą się na kompromis i sprytnie zasłaniają się żywą tarczą demonstrantów werbowanych przez agentów "zagrożonej demokracji" - koniecznie liberalnej? Na kompromisie straciliby, bo ten wnosi rozwiązanie co najmniej parytetowe.

Czytaj więcej: Spękane sąsiedztwo: dwugłos o antypolonizmie Maćka Stuhra

Wolność według opozycji, wolność według PiS


Osią sporu jest definiowanie wolności. PO i jej wstępni, "Nowoczesna" wierzą w wartość demokracji liberalnej. Tymczasem społeczeństwo, zwłaszcza młodzież zawiodła się na niej i uważa, że mechanizmy demokracji liberalnej są kreowane przez międzynarodowe siły, które niwelują państwo obywatelskie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (29):

Sortuj komentarze:

Pani Jadwidze i nie tylko piosenki

Song o ciszy

https://www.youtube.com/watch?v=fbMrhiujkzs

Żeby Polska


https://www.youtube.com/watch?v=HO46vMAUALc

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, to nie moja opinia, jak jest tylko Pani wie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, szkoda że zamiast merytorycznych argumentów wylewa Pani jedynie swoje frustracje. Prawo i Sprawiedliwość wygrało demokratycznie przeprowadzone wybory i po prostu rządzi. Większość Polaków podziękowała PO za 8 lat rządów i musi się Pani z tym pogodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety jest Pani w mniejszości i może jedynie naskocz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Robert Kamiński -

wzorem klasyka z Komisji Ustawodawczej odbieram Panu głos.
Oraz wyłączam mikrofon bo przekroczył Pan limit czasowy, a Pańskie wnioski są niemerytoryczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I posługuje się Pani informacjami wielokrotnie sprawdzonymi i zweryfikowanymi .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcin Stanowiec

Ten pan przypisuje sobie tyle umiejętności i zasług, że z rozpędu zaliczył mnie do swoich pedagogicznych - albowiem jest również wielkim psychologiem - sukcesów.
Muszę obu Panów rozczarować: pisuję wtedy, kiedy mnie krew zalewa na głupotę, chamstwo, bezczelność i kundlizm polski w definicji podanej przez Wańkowicza.
Czasem bowiem MOJA CIERPLIWOŚĆ SIĘ WYCZERPUJE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pracowalem pol roku aby obudzić portalowych Autorów takich jak pani Jadwiga!

CIERPLIWOŚĆ POPŁACA

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Agresja staje sie norma " , dlaczego psychologowie pisza do prezydenta, premiera i marszalka sejmu. Polecam .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można ręz napisać... i co z tego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.