Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11312 miejsce

40.Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej 11–28.08.2016 co roku organizowane są na Rynku Głównym przy Ratuszu w Krakowie już od 1970 i są obok Krakowskiego Festiwalu Filmowego jedną z największych tego typu imprez kultury ludowej w Europie

40.Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie Zespół Orawska Rodzina / Fot. Jan Piotr Szczepański Uroczyste otwarcie tegorocznych największych w Europie Targów odbyło się w czwartek 11 sierpnia i potrwają one do niedzieli 28 sierpnia. Kraków przyjmie na największym placu w Europie około tysiąc twórców ludowych, rzemieślników i artystów z Polski i Europy. Prezentują oni sztukę ludową i rękodzieło artystyczne. Spotykamy tutaj garncarzy, koronkarki, tkaczy, hafciarki, rzeźbiarzy, artystów malujących na płótnie, deskach i na szkle, kowali, ceramików, jubilerów i wielu innych twórców. 40.Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie / Fot. Jan Piotr Szczepański
Codziennie jest wspaniała okazja do delektowania się kulinarnymi przysmakami z z różnych okolic Polski.
Kraków nie odpuszcza ustawicznej walce o dalsze rozsławianie swojego wizerunku miasta przyjaznego turystom i pielgrzymom. Tym bardziej, że inne polskie miasta i regiony walczą o przyciągnięcie do siebie turystów ze świata. W kilka dni po uroczystościach Światowych Dni Młodzieży w których udział wzięło 3 miliony uczestników z ponad 180 krajów, teraz dzięki 18 dniowemu bogatemu programowi i imprezom towarzyszącym Targom do Krakowa przybywają setki i tysiące zainteresowanych nowych gości. 40.Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie Zespół Orawska Rodzina / Fot. Jan Piotr SzczepańskiWielką atrakcją są występy zespołów pieśni tańca, zespołów regionalnych i kapel. Każdego dnia prezentuje się inny powiat, gmina czy miasto a także sąsiednie kraje by pokazać swoje piękno, folklor, kulturę i tradycję.
W niedzielę dnia 14 sierpnia odbędzie się Święto Krakowa pod nazwą „Pępek Świata nazywa się Kraków” a w dwa tygodnie później w niedzielę 28 sierpnia Święto Małopolski „ Nasza polska Małopolska”.
W tym roku udział w Targach biorą reprezentanci Ukrainy, Węgier i Słowacji.

Patroni Honorowi:
Jacek Majchrowski – Prezydent Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa
Józef Pilch – Wojewoda Małopolski
Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego
Alfred Domagalski Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej

Zapytany o historię Targów Józef Spiszak – dyrektor Biura Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie przypomniał nam, że idea narodziła się na początku lat 70-tych ubiegłego stulecia, kiedy to wspólnie pod szyldem „Cepelii” wymyślono w kręgu osób związanych z Centralą Przemysłu Ludowego i Artystycznego w jego gabinecie przy Spółdzielni Pracy Rękodzieła Artystycznego Imago Artis w Krakowie Targi Sztuki Ludowej – coroczną imprezę promującą sztukę ludową i rękodzieło. Osobami, które przyczyniły się do pojawienia się na Rynku w Krakowie największej imprezy w kraju są m. in. Andrzej Wójtowicz ( prezes spółdzielni „Starodruk”, Kazimierz Lekston ( dyr. Regionalnego Biura Sprzedaży) oraz inni prezesi, jak : Ewelina Szymla, Krystyna Borzemska, Krystyna Wodzowa, Bronisław Kurek, Mieczysław Cieciura, Karol Góra.
W środowisku krakowskim w latach siedemdziesiątych było prawie 40 spółdzielni a w całym kraju funkcjonowało ponad 300 sklepów „ Cepelii” .Dodatkowo mieliśmy sklepy w Belgii, we Francji, Chicago, Nowym Jorku.
W latach powojennych w Krakowie było raczej nudno bo atrakcjami były tylko Dni Krakowa z pochodem Lajkonika i Wianki na Wiśle z jedynymi w roku pokazami sztucznych ogni. Studenci świętowali swoje Juwenalia. Miasto ożywało tylko z okazji dni świąt państwowych na które spędzano pracowników zakładów pracy na pochody uroczystościowe. I to był moment by pokazać w latach 70-tych ponad 200 spółdzielni cepeliowskich. Nie były to wtedy tylko spółdzielnie zajmujące się haftem, wycinankami czy koronkami. Taka np. spółdzielnia „ Brąz Dekoracyjny” w latach 50 wykonała rekonstrukcję zniszczonego przez Niemców secesyjnego pomnika Fryderyka Chopina autorstwa Wacława Szymanowskiego.
Ponownie odsłonięto pomnik 11 maja 1958 roku. Wierna kopia warszawskiego pomnika znajduje się w japońskim Hamamatsu. Od maja do września, w każdą niedzielę, o godz. 12.00 i 16.00 pod pomnikiem odbywają się letnie koncerty muzyki Chopina w wykonaniu pianistów z całego świata. Koncerty są organizowane od 1959 roku i stanowią dużą atrakcję turystyczną. To właśnie tutaj dwukrotnie koncertowała międzynarodowa chińsko-polska chopinistka Krystyna Man Li Szczepańska absolwentka Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie. Uświetniła ona swoim koncertem chopinowskim w 2007 roku odsłonięcie repliki pomnika Fryderyka Chopina w Pekinie.
Spadkobiercą dawnej prężnej „Cepelii”, jest dzisiaj Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło z Prezesem Janem Włostowskim. Fundacja spełnia rolę jednego z mecenasów szeroko pojmowanej sztuki ludowej i rękodzieła.
Dzięki przychylności Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, Targi na stałe wpisały się w kalendarz imprez , które niczym magnes przyciągają do Krakowa coraz większą liczbę turystów.
Józef Spiszak zapytany po co to wszystko robią patrioci Cepelii i Krakowa odpowiedział : Bo chcemy zachować ginące piękno – to nasz obowiązek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Z przyjemnością przeczytałem kolejny już z rzędu w tym roku ciekawy artykuł reporterski Jana Szczepańskiego - tak pisać o tak różnych wydarzeniach może tylko Autor który się rozwija warsztatowo i poszerza swoje zainteresowania. A jak widać w Krakowie i okolicach nadal jest wiele ważnych wydarzeń które warto i trzeba odnotowywać. Aby tak jak ludowe rękodzieło i jego targi nadal trwały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł, nic dziwnego, że ma tyle pozytywnych komentarzy. Brawo dla reportera!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co za dno ! Tak pisze tylko analfabeta i amator. Był czas, że takie wypociny blokowano.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Program targów z podziałem na dni:
# Dzień Data
1 Święto Powiatu Suskiego 11 sierpnia 2016

2 Święto Polskiej Spółdzielczości Bankowej 12 sierpnia 2016

3 Dzień Miasta Krosna 13 sierpnia 2016

4 „Pępek Świata nazywa się Kraków” 14 sierpnia 2016

5 Konkurs wieńców i ziół 15 sierpnia 2016

6 Nauka tańca ludowego 16 sierpnia 2016

7 Dzień Węgier 17 sierpnia 2016

8 Promocja Pińczowa 18 sierpnia 2016

9 Promocja Słowacji 19 sierpnia 2016

10 Promocja Wadowic 20 sierpnia 2016

11 Promocja Powiatu Nowotarskiego 21 sierpnia 2016

12 Dzień sztuki ludowej 22 sierpnia 2016

13 Święto Polonii 23 sierpnia 2016

14 Promocja „Cepelii” 24 sierpnia 2016

15 Dzień Ukrainy 25 sierpnia 2016

16 Zabawa taneczna 26 sierpnia 2016

17 Pokaz mody 27 sierpnia 2016

18 Nasza polska Małopolska 28 sierpnia 2016

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, zachowa ginące piękno, to nasz obowiązek... ale tylko nieliczni o tym wiedzą... pozdrowienia dla Ciebie Janku... ukłon do wszystkich ludzi dobrej woli i decydentów, uczestniczących w tej imprezie... Kraków, moim marzeniem jest przyjechac do Was, by przedstawi swoją twórczośc....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.