Facebook Google+ Twitter

43. Festiwal Pianistyki Polskiej już jutro

W sobotę w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku zainaugurowany zostanie 43. Festiwal Pianistyki Polskiej. To najstarsze spotkania wybitnych polskich pianistów mieszkających w kraju i za granicą.

Bogdan Kułakowski / Fot. Ryszard K. HetnarowiczZałożenia tegorocznego festiwalu przedstawione zostały już w artykule zapowiadającym to wydarzenie. - Najważniejsze, że uzgodniony wcześniej program nie uległ zmianie - mówił podczas konferencji prasowej Bogdan Kułakowski, rektor gdańskiej Akademii Muzycznej i członek zespołu przygotowującego artystyczny kształt FPP. - Jesteśmy przekonani, że dobór uczestników, tak tych renomowanych jak i Estrady Młodych, gwarantuje wysoki poziom wykonawczy i interesujący repertuarowo. Zgodnie z przyjęta na kolejne trzy lata formułą w literaturze pianistycznej dominować będzie Fryderyk Chopin. A to w związku z przypadającą w przyszłym roku dwusetną rocznicą jego urodzin.

Jednak tegoroczny festiwal, to także okazja do uczczenia setnej rocznicy urodzin Grażyny Bacewicz. Trzecim wyraźnie zaznaczonym nurtem jest promocja laureatów wcześniejszych edycji Estrady Młodych.

reprodukcja afisza / Fot. Ryszard K. HetnarowiczSobotnia inauguracja 43. FPP zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. W jej programie znalazł się "Koncert na dwa fortepiany i orkiestrę" Grażyny Bacewicz. Dzieło wykonywane niezwykle rzadko na estradach światowych i krajowych, W Słupsku będzie to jego premiera. Przy fortepianach zasiądą Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, tworzący Lutosławski Piano Duo, uznawany za jeden z najlepszych duetów fortepianowych młodej generacji na świecie. W drugiej części zagra Stanisław Drzewiecki, artysta niewymagający rekomendacji nie tylko wśród melomanów. Wykona on I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Solistom towarzyszyć będzie orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza.

Podobnie jak w latach poprzednich słowa wprowadzenia do koncertów i recitali wygłaszać będą Józef Kański, Jan Popis, Andrzej Zborowski i - debiutująca w tej roli - Teresa Przeradzka.

Program 43. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jolu! Aby posmakować festiwalowych klimatów - szczególnie tych na bis - proponuję http://www.youtube.com/watch?v=gGnswxeQUII

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja chociaż sobie posłucham Marka i Wacka - http://www.youtube.com/watch?v=M4iMbzppU5w :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W niedzielę koncert najpiękniejszy:
Walce romantyczne i Mozart

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.