Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8746 miejsce

43 Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

Jak co roku w każdy ostatni weekend czerwca w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą odbywa się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.

Plakat festiwalu / Fot. Joanna Bąder„Celem festiwalu jest popularyzacja, ochrona i dokumentacja autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego” - mówi Andrzej Sar, szef artystyczny imprezy.

Kapela góralska z Chochołowa / Fot. Joanna BąderW tym roku w dnach od 26 do 28 czerwca na kazimierzowskiej scenie zaprezentowało się około 110 wykonawców z 12 województw oraz kapele z Litwy, Białorusi i Ukrainy (występowały pozakonkursowo). W konkursie festiwalowym mogły wziąć udział: kapele ludowe (których skład i repertuar jest zgodny z tradycjami danego regionu), instrumentaliści oraz soliści grający na tradycyjnych instrumentach (takich jak: skrzypce, złóbcoki, mazanki, cymbały, dudy, gajdy, kozioł, trombita, ligawka, bazuna, heligonka, harmonia, fujarki, piszczałki, listki), zespoły śpiewacze i soliści,gawędziarze ludowi oraz pary taneczne wykonujące tańce ludowe regionu, który reprezentują.

Duża Scena i rozstawione wokół niej stoiska twórców ludowych / Fot. Joanna BąderFestiwal rozpoczął się w piątek. Ludowe dźwięki rozbrzmiewały od już o godz. 9:30. W ramach Ogólnopolskiego Seminarium Folklorystycznego zatytułowanego „Pieśni ujdzie cało” dość licznie zebranych słuchaczy zapoznawano z wartościami artystycznymi pieśni ludowej. O godz. 11:30 na Dużej Scenie rozpoczął się koncert inauguracyjny, a następnie rozpoczęto konkurs na najlepszą kapelę. Zaś na Małym Rynku w samo południe rozpoczęły się warsztaty śpiewacze. O godz. 15:00 rozpoczął się konkurs zatytułowany „Duży – Mały”, podczas którego doświadczeni mistrzowie instrumentaliści i śpiewacy ludowi prezentowali swoich młodych uczniów. Celem tego konkursu było promowanie młodzieży kontynuującej tradycje ludowe. Pod wieczór każdy chętny mógł wziąć udział w warsztatach tanecznych, by później o godzinie 21:00 mógł razem z uczestnikami festiwalu tańczyć na dziedzińcu XIV-wiecznego zamku.

Twórczyni ludowa przy kołowrotku / Fot. Joanna BąderDrugi dzień festiwalu również cieszył się sporym zainteresowaniem odwiedzających Kazimierz turystów. W sobotę na rynku od godziny 9:00 odbywały się Ogólnopolskie Targi Sztuki Ludowej. Twórcy zrzeszeni w Stowarzyszenie Twórców Ludowych prezentowali i sprzedawali swoje wyroby rękodzielnicze, jednocześnie zaciekawionym turystom demonstrowali sposoby wykonywania niektórych artykułów. Od godziny 10:00 dalej kontynuowano konkurs festiwalowy. Reprezentowały się pozostałe kapele, a na Małym Rynku kontynuowano warsztaty śpiewacze i taneczne, które rozpoczęły się poprzedniego dnia. O godzinie 20:00 miała miejsce zabawa ludowa – z udziałem kapel festiwalowych i zagranicznych, a na koniec dnia zagrała Kapela Karpacka Krzysztofa Trebuni-Tutki – ŚLEBODA.Stoisko rodziny Brzozowakich ze Sromów (okolice Łowicza) / Fot. Joanna Bąder

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.