Facebook Google+ Twitter

43. rocznica Marca '68. Obchody w Warszawie

8 marca 1968 roku studenci zebrali się na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, aby pokazać swoją niezgodę na wydalenie z uczelni Adama Michnika oraz Henryka Szlajfera.

Tablica upamiętniająca wiec studentów domagających się wolności słowa / Fot. Witold Pietrusiewicz, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warsaw_Uniwersytet_tablica_marzec_1968.JPG&filetimestamp=20070826203419 Bunt szybko rozprzestrzenił się na wszystkie wyższe placówki oświaty w stolicy. Studenci opowiadali się m.in. za wolnością słowa oraz swobodą obywatelską. Ówczesne władze ostro potępiły rewoltę, nasyłając na młodych ludzi milicję z pałkami. Doszło do tego, że główni organizatorzy wiecu znaleźli się w więzieniu, zaś osoby mające korzenie żydowskie zostały zmuszone do opuszczenia kraju.

Mieszkańcy Warszawy wracają pamięcią do wydarzeń marcowych. Władze Uniwersytetu Warszawskiego złożą w południe kwiaty pod tablicą upamiętniającą strajki zorganizowane przez studentów.

Jak podaje Gazeta.pl również Fundacja Shalom Na Dworcu Gdańskim planuje uroczystość poświęconą rocznicy Marca' 68. Z kolei w Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15. o godzinie 19 będzie można obejrzeć film "Perecowicze" opowiadający o uczniach żydowskiej szkoły w Łodzi.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.