Facebook Google+ Twitter

43. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

W najbliższą niedzielę, 14 lutego br., w Kościele polskim rozpoczyna się 43. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Będzie on przebiegał pod hasłem "Abstynencja jest darem miłości".

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Shout_gnangarra.jpgZdaniem bp Tadeusza Bronakowskiego, przewodniczącego Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, zbliżający się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, przebiegający pod hasłem „Abstynencja jest darem miłości” jest doskonałą okazją aby uczynić z abstynencji świadomy i konkretny dar dla dobra drugiego człowieka. Abstynencja, jak zauważa biskup jest darem miłości.

Bp Bronakowski podkreśla, że problem pijaństwa dotyka wielu Polaków, a przez to wielu rodzin i grup społecznych. Zatem, jego zdaniem, trzeźwość staje się fundamentalną potrzebą polskiego społeczeństwa.

Jak zauważa Bronakowski, Polacy potrzebują świadectwa abstynentów. Potrzebuje tego wspomniane społeczeństwo by budować nową obyczajowość poprzez odpowiedzialne i odważne świadectwo abstynencji.

Bp Tadeusz Bronakowski wspomniał, że abstynencję rozpoczął będąc nastolatkiem. Dzięki temu nigdy nie naraził godności kapłaństwa i Kościoła na zniesławienie z powodu obrażającego zachowania.

Jak podkreślił, abstynencja jest nieustannym ćwiczeniem duchowym, a przez to jest doskonałą okazją do wzrastania w świętości i pobożności. Dla kapłanów, z kolei, staje się okazją do stałej formacji.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu rozpoczyna się w ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem, w tym roku w najbliższą niedzielę 14 lutego br. i potrwa do soboty włącznie przed I Niedzielą Wielkiego Postu, 20 lutego br.

Źródło:
ekai.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pijaństwo, a picie alkoholu to co innego. Nie mylmy tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chciałbym widzieć te biegnące tłumy pijaczków na modlitwę w intencji trzeźwości!!! No ale przecież nadzieja czyni códa a umiera ostatnia. Ja miałbym inną propozycję dla nudzących się księży i kleryków --- z tymi modlitwami proszę bezpośrednio w środowisko i tam szerzyć świadomość narodową.
Ja tymczasem jak poprzednicy pomodlę się o jakość piwa oraz co bardzo ważne, by nikomu nie wpadło do chorej pacyny by wprowadzić prohibicję !!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy modlitwy "o trzeźwość" mają szansę być wysłuchane? Gdyby w ich wyniku miało dojść do cudownej interwencji z nieba, ograniczającej spożycie alkoholu przez osoby go nadużywające, to czy nie byłoby to w istocie odebranie im wolnej woli?
Człowiek otrzymując we własne ręce kierownicę swojego życia otrzymuje także prawo wyboru i ponosi jego konsekwencje.
Stwórca człowieka nie odbiera mu ani nie "zawiesza" swego cennego daru, jakim jest wolna wola i świadomość odpowiedzialnego postępowania.
Fakt, że mimo zbiorowych modlitw w różnych publicznych intencjach (np. modlitwy o pokój na świecie) skutku takowych próśb nie widać, pozwala wątpić w celowość i tej akcji.
Receptą na "problem" jest raczej wyrobienie w osobach, których on dotyczy, odpowiednio silnej motywacji.
Istotnie, motywacją taką może być chęć podobania się Bogu i wdzięczność dlań.

Rozróżnić należy jeszcze abstynencję i trzeźwość.
Dla alkoholika receptą na trzeźwość jest całkowita dożywotnia abstynencja alkoholowa.

Biblijny, chrześcijański pogląd na spożycie alkoholu jest wyrazem zdrowego rozsądku i zrównoważenia, dalekiego od skrajności.
Stosowanie się do takiego właśnie wzorca mogłoby wspomniany w artykule problem skutecznie wykorzenić.
Niestety, największą trudnością jest stosowanie zdrowych rad w praktyce - własnym życiu.
Kto nie chce - temu nawet modlitwy nie pomogą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja wolę być po prostu trzeźwym.Modlitwy niech odmawiają Ci, którzy nie wierzą i mają słabą wiarę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

hahahaha ciekawe, czy Bóg chętniej wysłucha Twojej modlitwy, czy modlących się o trzeźwość. Ja bym wysłuchał Ciebie:D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja sie modle o poprawe jakosci polskiego piwa za kazdym razem kiedy mam je kupic...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.