Facebook Google+ Twitter

44. światowy dzień pokoju: ,,Wolność religijna drogą pokoju"

1 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Pokoju. W wystosowanym na ten dzień orędziu, papież Benedykt XVI składa wszystkim ludziom życzenia noworoczne, ale odnosi się też do nieprzestrzegania wolności religijnej na całym świecie.

Papież wyraża swoje zatroskanie sytuacją na Bliskim Wschodzie. Przypomina atak na syrokatolicką katedrę Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bagdadzie. 31 października zabito tam dwóch kapłanów i ponad pięćdziesięcioro wiernych. W tym samym czasie doszło też do napaści na prywatne domy. Według papieża ataki spowodowały lęk wśród lokalnej wspólnoty chrześcijan. ,,Zapewniam ich, że duchem jestem z nimi, jest z nimi cały Kościół" - solidaryzuje się z prześladowanymi papież.

Benedykt XVI apeluje o przestrzeganie zasady wolności religijnej na całym świecie. Według papieża każdy ma prawo do wyznawania wybranej przez siebie religii. Wolność ta nie może sprowadzać się jedynie do wymiaru indywidualnego, lecz powinna mieć charakter publiczny i być realizowana we wspólnocie. W orędziu swoboda religijna ukazana jest też jako ,,siła wolności i cywilizacji". Szczególnie w zglobalizowanym świecie "wielkie religie mogą być ważnym czynnikiem jedności i pokoju w rodzinie ludzkiej".

W orędziu można przeczytać też o dialogu Kościoła z wyznawcami innych religii. Papież szanuje to, co winnych religiach prawdziwe i święte. Przypomina również, że w 2011 roku przypada 25. rocznica Światowego Dnia Modlitwy o Pokój. W 1986 roku Jan Paweł II i zwierzchnicy innych wyznań dali w Asyżu świadectwo, że religia nie może dzielić i być przyczyną konfliktów, a powinna jednoczyć ludzi.

Osobny akapit poświęcony jest prawdzie moralnej w polityce i dyplomacji. Następca św. Piotra apeluje, żeby polityka i dyplomacja nie odrzucały dziedzictwa moralnego i duchowego wielkich religii świata. Politycy winni kierować zasadami i wartościami uniwersalnymi potwierdzającymi godność osoby ludzkiej.

Papież podsumowuje swoje orędzie wezwaniem do wspólnot chrześcijańskich ( głównie w Azji, w Afryce, na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w Ziemi Świętej), które są prześladowane i dyskryminowane ze względu na wyznawaną przez siebie religię. ,,Pokój jest darem Boga i zarazem projektem do wykonania, który nigdy nie jest w pełni zrealizowany."- apeluje Benedykt XVI.

Światowy Dzień Pokoju ustanowił papież Paweł VI. 8 grudnia 1967 skierował list nie tylko do katolików, ale do wszystkich ludzi dobrej woli, którym na sercu leży pokój na całym świecie. ,,Propozycja ustanowienia pierwszego dnia roku "Dniem Pokoju" nie ma być inicjatywą wyłącznie naszą, religijną, to znaczy katolicką; pożądane jest, aby przyłączyli się do niej wszyscy prawdziwi przyjaciele pokoju." - pisał Paweł VI.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

No właśnie powinna być wolność światopoglądowa także do ateizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie nasuwa się pytanie, dlaczego papież nie wyraża zgody na wprowadzenie religioznawstwa w szkkołach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Według papieża każdy ma prawo do wyznawania wybranej przez siebie religii.

Ale zazwyczaj tylko krzyże wiszą w polskich świeckich szkołach i urzędach...

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Żadna religia nie ma nic wspólnego z wolnością.

Zapewne poznał je pan wszystkie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

> ale odnosi się też do nieprzestrzegania wolności religijnej na całym świecie

A wspomniał o Polsce i braku realnego egzekwowania zapisu o rozdziale Kościoła od państwa? ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hm, zainteresowania Ziutka Ratzingera z umiłowania wojaczki w młodości, zmieniły się na starość w inklinacje kabaretowe.

Papież gadający o wolności i pokoju jest tak samo wiarygodny, jak Putin z tekstem o sprawiedliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zdenek Jahoda
  • Zdenek Jahoda
  • 31.12.2010 00:25

Żadna religia nie ma nic wspólnego z wolnością.

Komentarz został ukrytyrozwiń
POKÓJ
  • POKÓJ
  • 30.12.2010 21:58

właśnie-pokój jest najważniejszy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.